Ministerstvo zdravotníctva SR predstavilo podmienky, podľa ktorých sa nemocnice v rámci reformy rozdelia na päť úrovní. „Každá nemocnica bude poznať svoj rozsah poskytovanej ústavnej starostlivosti, svoje technické vybavenie, personálne zabezpečenie, a tak bude pacient s príslušnou diagnózou hospitalizovaný presne tam, kde patrí a kde mu vedia najlepšie pomôcť," vyhlásil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Nemocnice musia spĺňať podmienky

Vyhláška definuje podmienky, ktoré by mali jednotlivé úrovne nemocníc spĺňať. „To znamená, aká starostlivosť sa bude v akom ústavnom zariadení poskytovať, minimálne počty výkonov, personálne zabezpečenie, materiálno-technické vybavenie, maximálne čakacie doby, indikátory kvality a iné podmienky a požiadavky na jednotlivé úrovne, ktoré budú musieť nemocnice spĺňať," spresnil rezort.

Súčasťou vyhlášky je zoznam 63 programov, ktoré bude mať každá z nemocníc ako povinné, doplnkové alebo nepovinné, definuje aj 1 460 medicínskych služieb. Pre každý program sú stanovené indikátory kvality, špeciálne personálne zabezpečenie a materiálno-technické vybavenie. Vyhláška tiež stanovuje minimálne počty výkonov či čakacie doby pre medicínske služby. Komplexný materiál má byť v najbližších dňoch zaradený do medzirezortného pripomienkového konania.

Rozdelenie na viacero úrovní

Reformu nemocníc prijal parlament vlani. Nemocnice sa tak rozdelia na viacero úrovní. Úrovne nemocníc, programov a medicínskych služieb budú po novom rozdelené do kategórií a označené ako V. úroveň, IV. úroveň, III. úroveň, II. úroveň a I. úroveň, pričom V. úroveň predstavuje najvyššiu a I. najnižšiu. Prvé reálne zmeny v praxi by mali ľudia pocítiť v nemocniciach v roku 2024. Ministerstvo zdravotníctva už v minulosti viackrát zdôraznilo, že sa žiadna nemocnica rušiť nebude. Lôžka, ktoré pred pandémiou zostávali nevyužité, sa budú transformovať v horizonte niekoľkých rokov na iný typ starostlivosti.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) počas tlačovej konferencie po rokovaní s českým rezortným partnerom Vlastimilom Válekom 2. mája 2022 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Lengvarský má návrh výstavby nemocníc z plánu obnovy dokončiť do konca týždňa