Ľudia odchádzajú zo sicílskeho vidieka do väčších miest za prácou a iným životom. Za sebou nechávajú krásnu stredozemskú prírodu, opustené historické domy a poloprázdne provinčné osady. Talianske úrady sa už roky pokúšajú predávať nehnuteľnosti za symbolické jedno euro. Chcú tak do odľahlých miest prilákať nových prisťahovalcov, ktorí by do nich opäť vdýchli život.

Stratégia viacerých dedín na Sicílii neraz upútala záujem médií a cudzincov. Ako ukazuje reportáž portálu Business Insider, v rámci ktorej tieto nehnuteľnosti navštívili, väčšina sa nachádza v žalostnom a poľutovaniahodnom stave. Domy chátrajú a sú plné neporiadku. Aby sa pozemky a obydlia stali obývateľné, vyžadovalo by si to nemalé investície do renovácií.

Niektoré budovy pokrýva lešenie, iné ľudia opustili po zemetraseniach spred 50 rokov a rekonštrukcia by vychádzala rovnako draho, ak nie lacnejšie, ako postavenie nového moderného domu.

Sambuca di Sicilia s približne šesťtisíc obyvateľmi je jedna z týchto opustených oblastí. Nachádza sa na vrchole kopca a poskytuje nádherné výhľady. Podľa miestnych úradníkov každý záujemca o ponúkanú nehnuteľnosť môže nákup vybaviť viac-menej okamžite.

Noví majitelia sa však musia zaviazať, že svoje domy zrenovujú do troch rokov za sumu začínajúcu na čiastke 15-tisíc eur a budú potrebovať záručný vklad päťtisíc eur. Ten im po dokončení renovácie vrátia.

Prečo sme tak dlho čakali na bicykel

Keď sa pozriete na klasický a nie príliš drahý bicykel, môžete si všimnúť, že v zásade nejde o žiaden vedecký ani technologický zázrak. Napriek tomu bicykle, ako ich poznáme dnes, vznikli až niekedy koncom 19. storočia. Poukazuje na to blog The Roots of Progress, ktorý funguje ako intelektuálny projekt Jasona Crawforda a ktorý sa snaží pochopiť povahu a vývoj niektorých ľudských objavov.

Prečo teda napriek svojej jednoduchosti vznikol bicykel až tak neskoro? Blog analyzoval viacero hypotéz, ktoré

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa