Čínu považujú Spojené štáty naďalej za hlavnú hrozbu, dočasne však prešla pozornosť na vojnu na Ukrajine, píše portál POLITICO.

Armáda nakupuje dva až trikrát rýchlejšie

Ukrajinskému konfliktu sa musí americký zbrojný priemysel prispôsobiť. „Tento typ konfliktu spotrebuje veľa munície,“ tvrdí rozpočtový šéf Pentagónu Mike McCord. „Sme obmedzení zásobovacími reťazcami. Zatiaľ sme to nevyriešili.“

Zbrojovky teraz urýchlene dopĺňajú muničné sklady, ktorých obsah bol vyvezený na Ukrajinu. „Je to urgentné,“ povedala reportérom štátna tajomníčka ministerstva obrany Christine Wormuthová. „Kongres posiela ministerstvu obrany miliardy a my ich lejeme do zmlúv. Deje sa to dva až trikrát rýchlejšie ako zvyčajne.“

Ako príklad uviedla nové zmluvy na nákup desiatok tisíc kusov 155-milimetrových delostreleckých nábojov, ktoré sa na Ukrajine spotrebúvajú takmer ihneď po doručení. Do jari 2023 by mali Spojené štáty vyrábať dvadsaťtisíc kusov mesačne, do 2025 až štyridsať.

Výzvou je zmeniť procesy fabrík, ktoré boli prispôsobené na mierové obdobie. „Míňame veľa peňazí na veľkolepé obranné systémy a omnoho menej na náboje do nich,“ povedal na fóre CEO Raytheon Technologies Gregory Hayes. Amerika podľa neho doposiaľ neprispôsobila zásoby na dlhé vojny.

Podľa šéfa nákupov americkej armády Douga Busha je nepripravenosť zapríčinená tým, že na dlhé vojny nie sme zvyknutí. Podľa vlastných slov pracuje na prechode do vojnového nastavenia. Jednou z možností je, aby americká armáda nakupovala muníciu cez niekoľkoročné zmluvy, ako to už robí námorníctvo a letectvo. Vojenský predstavitelia tiež hľadajú techniku, ktorá sa bude dať ľahko odovzdať spojencom, napríklad aj Taiwanu, v prípade neočakávaného konfliktu.

„Problémom je, že súčasné nastavenie sa nedá škálovať. Nedokážeme prejsť na vojnovú ekonomiku, ako sme to urobili v druhej svetovej vojne, aj keď si to tak veľa ľudí predstavuje,“ povedal Dan Jablonsky, CEO spoločnosti Maxar, ktorá sa na Ukrajine preslávila satelitnými snímkami konfliktu.

Americká verejnosť sa čoraz viac zaujíma o cenu nákupov

„Myslím, že nás všetkým Ukrajinci ohúrili a musíme ich podporovať, ako môžeme,“ povedala členka brannobezpečnostného výboru Snemovne reprezentantov Elissa Slotkinová. „Počas volieb som zaklopala na osemdesiattisíc dverí. Ľudia Ukrajinu podporujú a chcú, aby vyhrala, ale pýtajú sa, kedy prestaneme páliť miliardy a predstavíme záver.“

Podľa E. Slotkinovej musia americkí politici predstaviť jasnú stratégiu. Na oboch stranách Kongresu vraj vznikajú bloky poslancov, ktorí sú z Ukrajiny unavení.

Ďalšie dôležité správy

PK 36 Washington - Americký prezident Joe Biden rozpráva o nariadení na ochranu prístupu k umelému ukončeniu tehotenstva počas tlačovej konferencie v Bielom dome vo Washingtone 8. júla 2022. Biden v piatok podpísal nariadenie na ochranu prístupu k umelému ukončeniu tehotenstva. Ide o súčasť reakcie jeho administratívy na rozhodnutie Najvyššieho súdu USA, ktorý zrušil ústavné právo na interrupciu. FOTO TASR/AP

President Joe Biden speaks about abortion access during an event in the Roosevelt Room
Neprehliadnite

Víťazstvá Ukrajiny sa pre Spojené štáty môžu stať nepríjemným problémom, píše Bloomberg