Hoci absolventi majú po ukončení štúdia obmedzené praktické zručnosti, ochota zamestnávateľov zamestnať aj neskúsených ľudí medziročne narástla o viac ako 50 percent. Môže za to postupné oživovanie ekonomiky na Slovensku a zvýšený dopyt po pracovnej sile. TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.

Pracovné pozície pre absolventov

Počet voľných pracovných miest vhodných pre absolventov podľa dostupných údajov z Ústredia práce sociálnych vecí a rodiny za prvý kvartál 2022 rastie. V januári ústredie evidovalo 36 575 pracovných miest pre absolventov, vo februári ich počet narástol na 37 817 a v marci na 41 612. V porovnaní s marcom v roku 2021, keď bolo 27 466 voľných pracovných miest, to predstavuje 51,5-percentný medziročný nárast.

„Značný nárast počtu voľných pracovných miest vhodných pre absolventov, ktorý zaznamenávame v poslednom období, odzrkadľuje postupné oživovanie ekonomiky na Slovensku v kombinácii s dlhodobým nesúladom medzi ponukou a dopytom po pracovnej sile," vysvetlil Matúš Baliak z Inštitútu sociálnej politiky. Ďalším faktorom, ktorý podľa inštitútu môže uľahčiť uplatnenie absolventov na trhu práce, je starnutie populácie.

Projekt Chyť sa svojej šance

Mladým a znevýhodneným Slovákom pomáha nájsť si prácu aj projekt Chyť sa svojej šance. Doposiaľ dopomohol k vytvoreniu takmer 4 000 pracovných miest.

V súčasnosti je vo fáze opätovnej prípravy národný projekt pre absolventov škôl evidovaných na úradoch práce s názvom Absolventská prax. Ide o podporu absolventom strednej alebo vysokej školy mladších ako 26 rokov s cieľom umožniť im získať odborné zručnosti a praktické skúsenosti u zamestnávateľa. V rokoch 2014 až 2019 bola absolventská prax sprostredkovaná úradmi práce viac ako 35 000 uchádzačom o zamestnanie. Celková vynaložená suma prostriedkov dosiahla takmer 20 miliónov eur.

Ku koncu mesiaca marec evidovalo ústredie najviac voľných pracovných miest, pri ktorých zamestnávatelia označili, že sú vhodné aj pre absolventov, v odvetví priemyselná výroba (10 439 pracovných ponúk). Druhý najvyšší počet bol v administratívnych službách (6 622 pracovných miest). V doprave a skladovaní bol tretí najvyšší počet, a to 3 173.

Ďalšie dôležité správy

Mileniáli nešetria ani na zábave či jedle.
Neprehliadnite

Pracovný trh ožíva. Smerujú tam húfy ľudí. Neplatí to pre generáciu Z, tá stále tápa