Béla Bugár vyhlásil, že republiková rada strany poveruje vedenie rokovať o predčasných voľbách. Ak sa tak nestane, odíde z koalície. S koaličnými partnermi sa chce dohodnúť na skrátení volebného obdobia, na čo je potrebných 90 hlasov.

„V momente, keď vznikli podozrenia, či bude dôveryhodné vyšetrovanie, sme povedali, že medzinárodný vyšetrovací tím môže byť riešením,“ zdôraznil predseda Mosta-Híd.

Spomenul tiež, že keď vznikli podozrenia o spolupráci Viliama Jasaňa a Márie Troškovej s mafiou, vo funkcii skončili. Naznačil, že to súviselo s tlakom Mosta-Híd. Pripomenul, že strana tiež otvorene žiadala koniec Roberta Kaliňáka.

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská už počas víkendových rokovaní predniesla požiadavku, aby Robert Fico ako premiér skončil. Podmienila tým svoje zotrvanie vo funkcii.

B. Bugár doobeda nevylúčil, že zo strany môžu odísť niektorí ľudia. A to nielen v prípade, že by Most-Híd v koalícii zotrval, ale aj v prípade, že by odišiel.

Ráno už o jej požiadavke hovoril aj predseda SNS Andrej Danko. To, že odchod ministra vnútra „určite nestačí“, vyhlásil aj okresný predseda Mostu-Híd v Dolnom Kubíne. Jeho názor zdieľal aj bratislavský okresný predseda.

O odchode z koalície chcel diskutovať aj krajský predseda z Trenčína Jozef Maďar. Za jedinú prijateľnú možnosť ho považoval aj poslanec František Šebej.

B. Bugár je presvedčený, že predčasné voľby by mali byť skôr ako v novembri, keď sa uskutočnia komunálne voľby. Podľa neho sa má vládna koalícia rozhodnúť, že budú predčasné voľby a kedy budú.

Dohodnúť sa je podľa B. Bugára dobré, lebo ak sa nedohodnú, aj vtedy môže padnúť vláda, ale potom rozhoduje prezident. „Ak dôjde k dohode o predčasných voľbách, naši ministri zostanú vo vláde, aj ministerka L. Žitňanská,“ povedal.

Na otázku novinárov, či by Most-Híd podporil opozičný návrh na vyslovenie nedôvery vláde, povedal, že „tam ešte nie sú“.

Podľa B. Bugára Slovensko zažíva veľmi ťažké obdobie a práve preto sa jeho strana k tomu postavila zodpovedne. „Mali sme veľmi ťažké rokovania,“ povedal.