Spojené štáty by mali dokázať, že nestoja za zničením plynovodov Nord Stream, ktoré spájajú Rusko so Západnou Európou. Vyhlásila to ruská ambasáda v USA, tvrdí agentúra Reuters. Moskva považuje zničenie plynovodov vlani v septembri za „akt medzinárodného terorizmu“ a nedovolí, aby bol zametený pod koberec, dodala ambasáda vo svojom vyhlásení.

Rusko poukazuje na článok amerického novinára

Ambasáda sa odvoláva na článok amerického investigatívneho novinára Seymoura Hershe, ktorý s odvolaním sa na nemenovaný zdroj napísal, že sabotáž plynovodu majú na svedomí Američania, konkrétne potápači amerického námorníctva na príkaz prezidenta Joe Bidena. Biely dom článok kategoricky odmietol a označil ho za „absolútne klamlivú a čistú fikciu“.

Vinník zatiaľ nie je známy

Vyšetrovaním explózií Nord Streamu 1 a 2 sa zaoberajú Švédsko a Dánsko. Krajiny dospeli k záveru, že potrubie bolo vyhodené do povetria úmyselne, nepovedali ale, kto je vinníkom.

Ruský viceprezident Alexander Novak v pondelok uviedol, že vývoz plynu z Ruska v minulom roku klesol o 25,1 percenta. Plynovod Nord Stream 1, vyše 1 200 kilometrov dlhé potrubie na dne Baltského mora, má kapacitu až 27,5 miliardy kubických metrov plynu. Moskva však po začiatku svojej invázie na Ukrajinu postupne znižovala objem plynu, ktorý posielala do Európy, až ho odstavila úplne. V septembri potom produktovod poškodila explózia.

Poškodený Nord Stream 2 nebol sprevádzkovaný nikdy.

Ďalšie dôležité správy

A,Metal,Gas,Pipeline,On,Sea,Bottom,Underwater.,3d,Illustration
Neprehliadnite

Rusko zvolá zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN pre explózie plynovodov Nord Stream