Brusel udelil povolenie desiatim geneticky modifikovaným sójovým bôbom a odrodám bavlny prvýkrát. V siedmich prípadoch išlo o obnovenie povolenia pre kukuricu, repku olejnú a bavlnu. Komisia schválila aj dve GMO odrody rezaných kvetov – v oboch prípadoch ide o klinčeky (Dianthus).

Jedenásť schválených odrôd GMO (geneticky modifikovaných organizmov) pochádza od firmy Monsanto, lídra v oblasti GMO plodín a najväčšieho svetového producenta herbicídu glyfosát. Zvyšných 8 schválených odrôd je od firiem Du Pont, Bayer a BASF.

„Dať zelenú týmto geneticky modifikovaným plodinám je urážkou demokracie: väčšina členských štátov hlasovala proti povoleniu takmer všetkých geneticky modifikovaných rastlín v Rade EÚ a to je jasná a konzistentná väčšina občanov EÚ hovoriacich nie geneticky modifikovaným rastlinám,“ povedal Bart Staes z európskej politickej skupiny Zelených.

V skutočnosti sa výbory členských štátov na povolení či zamietnutí dovozu GMO pri hlasovaní nedokázali zhodnúť kvalifikovanou väčšinou. Definitívny ortieľ teda vyriekla Európska komisia, podľa ktorej GMO prešli rastliny kompletným schvaľovacím procesom vrátane hodnotenia Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA). Pre spotrebiteľov by mali byť bezpečné.

Povolenie má platiť najmä pre sóju a odrody bavlny na dobu 10 rokov a nezahŕňa ich pestovanie.

GMO chutí najmä dobytku

EÚ doteraz schválila 58 geneticky modifikovaných plodín. Potraviny z nich vyrobené sa v obchodoch zatiaľ nachádzajú v obmedzenom množstve. Môže to byť spôsobené požiadavkami na označovanie takých potravín a širokou dostupnosťou produktov, na ktorých výrobcovia zvýrazňujú, že nepochádzajú z GMO surovín.

V prípade krmív je situácia odlišná. Viac ako 60 percent rastlinných bielkovín potrebných na kŕmenie dobytka pokrýva EÚ dovozom sóje z tretích krajín, v ktorých je pestovanie GMO rozšírené.

Povolenia by mohli stopnúť vlády

Krok Európskej komisie kritizuje ekologická organizácia Greenpeace. Podľa jej odborníčky na potravinovú politiku EÚ Franzisky Achterberg rozhodnutie predsedu Európskej komisie Jean-Claude Junckera potvrdzuje to, že „nemá v úmysle zblížiť EÚ s jej obyvateľmi a namiesto toho sa obracia na Ameriku a Monsanto“.

Európska komisia minulý týždeň oznámila, že zmení pravidlá pre dovoz GMO a podobne ako pri ich pestovaní povolí možnosť ich národného zákazu. O použití GMO schválených EÚ by teda mohol každý štát rozhodovať ešte osobitne. Zelení považujú tento návrh za ťažko pretaviteľný do zákona.

Návrh na zmenu pravidiel sa v súčasnosti presúva na stôl Rady EÚ a Európskeho parlamentu, ktorí ho môžu ešte zmeniť, prijať alebo zamietnuť.