Poslankyňa Národnej rady a šéfka zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková (SaS) by sa pri hlasovaní o odvolávaní ministra vnútra Romana Mikulca zdržala. V nedeľnej diskusnej relácii TV Markíza Na telo uviedla, že nechcú ohroziť koalíciu pre Mikulca. Nepovedala, či by mal minister odísť sám.

Podpredseda Európskeho parlamentu Michal Šimečka (PS) hovorí, že Mikulec pri utečeneckej kríze zlyhal. Štát sa na situáciu podľa neho nepripravil dostatočne, keďže musel napokon využiť služby súkromnej firmy. Vyvodenie zodpovednosti zo strany ministra je preto podľa Šimečku namieste. Poznamenal, že vláda mala dva roky na reformu krízového riadenia.

Bittó Cigániková reagovala, že na takúto situáciu sa nedá pripraviť dostatočne, keďže ide o novú situáciu v susednej krajine. Na margo hlasovania koaličných partnerov v pléne uviedla, že v zmysle koaličnej dohody nebudú hlasovať za opozičný návrh.

Predseda Zahraničného výboru NR SR Marián Kéry (Smer-SD) podotkol, že jedna vec je dohoda nehlasovať s opozíciou a druhá posadiť sa na koaličnej rade a tlmočiť názor, že Mikulec dávno nemal byť vo funkcii. Myslí si, že Mikulec ani nechodí do práce, keďže za dva roky nevie, na čo má odbor krízového riadenia a že pod jeho rezort patrí aj migračný úrad.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke minister životného prostredia SR Ján Budaj (OĽaNO) prichádza na rokovanie 55. schôdze vlády SR v Bratislave 2. februára 2022. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Ak Mikulec dostatočne vysvetlí kauzu ohľadom manažovania utečeneckej krízy, OĽaNO zakročí