Otázka ruského vpádu na východ Moldavska neznie či, ale kedy, tvrdí šéf moldavskej tajnej služby Alexandru Musteata s tým, že riziko ofenzívy je stále veľmi vysoké a Moskva sa stále nezriekla myšlienky vytvoriť pozemný koridor z Ukrajiny do odštiepeneckého moldavského regiónu Podnestersko, píše Sky News.

„Otázka neznie, či Ruská federácia podnikne nový postup k moldavskému územiu, ale kedy sa tak stane,“ povedal A. Musteata pre televíziu TVR. Tajná služba, ktorej velí, pracuje totiž s viacerými scenármi prípadnej ruskej ofenzívy, ktorú by Moskva mohla spustiť medzi januárom a februárom alebo v marci a apríli.

Vo vyhlásení moldavskej Informačnej a bezpečnostnej služby sa takisto uvádza, že načasovanie ruskej ofenzívy bude závisieť od toho, ako sa bude vyvíjať vojna na Ukrajine.

Bývalá krajina Sovietskeho zväzu Moldavsko je jednou z najchudobnejších európskych krajín, píše Reuters. Tento rok vyčlenila na výdavky spojené s obranou len niečo vyše jednej miliardy moldavských lei (asi 5,3 milióna eur), čo predstavuje len 0,45 percenta moldavského HDP.

Moldavsko požiadalo tento rok o členstvo v Európskej únii a ostro odsúdilo ruskú inváziu na Ukrajinu. V moldavskom regióne Podnestersko sú však rozmiestnení ruskí vojaci a krajina je takisto z veľkej časti závislá na ruských energiách.

Ďalšie dôležité správy

WA 31 Madrid - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa prostredníctvom videokonferencie prihovára k účastníkom zasadnutia Parlamentného zhromaždenia NATO v španielskom Madride 
v pondelok 21. novembra 2022. FOTO TASR/AP


Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy appears on a large screen as he speaks via video conference during the 68th Annual Session of the NATO Parliamentary Assembly in Madrid, Spain, Monday, Nov. 21, 2022. (AP Photo/Andrea Comas)
Neprehliadnite

Zelenskyj sa obul do futbalovej federácie za to, že odmietla odvysielať jeho posolstvo mieru