Bývalý predseda českej vlády Andrej Babiš v stredu na súde v kauze Čapí hnízdo spochybnil posudok psychiatričky, ktorá vypovedala pred Vianocami o zdravotnom stave jeho syna a uviedla, že stav Babiša mladšieho je stabilizovaný a je schopný zúčastňovať sa na súdnom procese. Argumenty psychiatričky označil expremiér za problematické a tvrdil, že únos na Krym si jeho syn vymyslel, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Čierne na bielom

Jeden z Babišových advokátov čítal pasáže z uznesenia, ktoré sa týkalo údajného únosu Andreja Babiša mladšieho na Krym. Citoval tiež znalecké posudky, ktoré vypracovali švajčiarski lekári. Podrobne sa opäť vracal k popisu zdravotného stavu expremiérovho syna. V uznesení okrem iného zaznelo vyjadrenie matky Andreja Babiša mladšieho, že si jej syn únos vymyslel.

Uznesenie okomentoval aj expremiér. „Ja tu šesť rokov počúvam od médií, že som nechal uniesť syna pánom Protopopovom. To je odporné klamstvo. Aký väčší dôkaz môže byť než výpoveď jeho matky, ktorá je najbližšia a ktorá s ním žila?" pýtal sa bývalý premiér. „Náš syn, Andy, si to vymyslel, bohužiaľ. Tu je to čierne na bielom," povedal Babiš a dodal, že on len chcel, aby sa jeho syn liečil a ten ho preto nenávidel.

Znalkyňa podľa Babiša popierala samú seba

Ďalej reagoval na decembrovú výpoveď znalkyne, ktorá skúmala zdravie jeho syna. „Veľmi ma to všetko mrzí. Bol som šokovaný z toho, že jedna zo znalkýň hovorí, že je neštandardné, že sa o syna staral pán Protopopov," povedal Babiš. Petr Protopotov je manžel psychiatričky Dity Protopopovej, ktorá Babiša juniora istý čas liečila.

„Starať sa o také dieťa je veľmi náročné. A ja som sa pýtal, čo mám robiť. Bol som preto vďačný, že som nakoniec prehovoril jej manžela a Andy sa stal súčasťou ich rodiny," povedal bývalý predseda vlády a zároveň vyhlásil, že znalkyňa popierala v posudku samú seba.

Za svoj výstup voči psychologičke na decembrovom pojednávaní sa ospravedlnil. Zopakoval, že sa celý život o svoje deti staral, poslal ich na najlepšie školy a všetko im zariadil vrátane kúpy domu. Ďalej uviedol, že pacienti trpiaci schizofréniou chorobu popierajú a majú sklon k agresivite. „Často aj zavraždia svojich rodičov," dodal na záver Babiš.

Ďalšie dôležité správy

EBE 39 Praha - Na snímke bývalý český premiér Andrej Babiš prichádza na Mestský súd v Prahe v pondelok 12. septembra 2022. Babiš čelí obvineniam pre podvody v súvislosti s farmou Čapí hnízdo. Som stopercentne presvedčený, že som nič neurobil, povedal pred súdom vo svojej obhajobe bývalý predseda českej vlády Andrej Babiš. Obžaloba v kauze Čapí hnízdo je podľa neho postavená na domnienkach. FOTO TASR/AP

Czech billionaire and former Prime Minister Andrej Babis arrives for his trial, at the Prague
Neprehliadnite

Súd sa vráti k prejednávaniu kauzy Čapí hniezdo, v ktorej čelí obžalobe Andrej Babiš