Na ambulancie sa zosypala kríza v celej svojej podobe. Na jednej strane súvisí s energetickou krízou a na druhej strane s tým, že sa vyšších platov dočkali iba nemocniční lekári, nakoľko ambulantných sa toto opatrenie netýkalo. Situáciu zhodnotila pľúcna lekárka Katarína Dostálová v relácii Braňo Závodský Naživo.

Inú zbraň nemajú

„Sme síce podnikatelia, ale naše príjmy sú regulované štátom, cez poisťovne. My teda nemáme možnosť reagovať na zdražovanie tým, že navýšime ceny našich služieb. Neumožňuje nám to zákon,“ vysvetlila K. Dostálová, ktorá doplnila, že ambulantný sektor čaká, akou formou im pomôže štát.

Ak nebude dofinancovanie sektora dostatočné, lekári budú musieť pristupovať k vyberaniu poplatkov. Ani tie však nemusia situáciu vyriešiť. Ako K. Dostálová pripomína, poplatky budú dobrovoľné. Ak teda ambulanciu denne navštívi 25 pacientov, z toho 15 v dôsledku sociálnej núdze nebude schopných poplatok zaplatiť, náklady sa nevykryjú.

Práve z toho dôvodu potrebujú ambulancie podľa pľúcnej lekárky buď dostať základný balík peňazí, aby mohli poisťovne navýšiť platby za jednotlivé úkony, alebo zadefinovanie nároku pacienta.

Ak by štát sektoru nepomohol, K. Dostálová takisto deklarovala, že sú mnohí lekári ochotní ísť do nezmluvného vzťahu. V takom prípade by si musel pacient všetko hradiť sám.

„Nechcem, aby to z našej strany bolo vnímané ako vydieranie, ale my naozaj nemáme inú zbraň, ako riešiť existenčné problémy,“ vysvetlila.

Máme vážny problém...

Pneumologička K. Dostálová zároveň zastáva názor, že špecialisti v aktuálnej situácii ťahajú za kratší koniec.

„Ja si uvedomujem, že všeobecní lekári sú prvá línia a sú nesmierne potrební a máme ich málo. Nás už je však tak málo, že veľa pacientov už má tu špecializovanú starostlivosť úplne nedostupnú. Máme problém namotivovať akéhokoľvek mladého lekára, aby si túto cestu vybral,“ hovorí K. Dostálová.

Tá pre dokreslenie situácie uvádza príklad kolegu, ktorý chce už dva roky odísť do penzie. Jeho veľkú ambulanciu však nie je možné nikomu posunúť. Z toho dôvodu ju vraj pravdepodobne úplne zavrie.

Slová pľúcnej lekárky doplnil aj hlavný lekár bratislavskej župy Tomáš Szalay. Pripomenul, že od začiatku covidu z kraja odišlo viac ako 10 percent pneumológov. Za ten istý čas však stúpol počet pacientov u pľúcnych lekárov o 50 percent. „Máme vážny problém,“ dodal.

Ďalšie dôležité správy

Lekár
Neprehliadnite

Lekári môžu získať dotáciu na ambulanciu. Otázne je, či sa bude mať kto prihlásiť