Salvádor sa na začiatku septembra stal  prvou krajinou na svete, kde sa najznámejšia kryptomena bitcoin stala oficiálnym platidlom. Tento krok viedol k rozsiahlym protestom z obáv, že bitcoin v tejto chudobnej latinskoamerickej krajine vyvolá nestabilitu a infláciu. Okrem bitcoinu sa v Salvádore platí aj americkým dolárom.

Menový fond je proti používaniu bitcoinu

„Vzhľadom na vysokú cenovú kolísavosť bitcoinu prináša jeho použitie ako zákonného platidla značné riziká v oblasti ochrany spotrebiteľov, finančnej integrity a finančnej stability," uviedol MMF vo svojej najnovšej správe o Salvádore. „Pre tieto riziká by sa bitcoin nemal používať ako zákonné platidlo," dodal. Menový fond tiež predpovedal, že salvádorská ekonomika dosiahne tohto roku približne desaťpercentný rast. Budúci rok sa počíta s jeho spomalením na 3,2 percenta.

V Salvádore možno vyrastie Bitcoin City

„Napriek tomu, že sa (s MMF) nezhodneme na niektorých veciach, ako je prijatie bitcoinu (ako oficiálnej meny), je jeho analýza našej krajiny zaujímavá," uviedol na margo správy  salvádorský prezident  Nayib Bukele.

Cez víkend Bukele oznámil,  že Salvádor plánuje na budúci rok začať s výstavbou mesta nazvaného Bitcoin City.  Bude stáť na pobreží, na úpätí sopky Conchagua na juhovýchode krajiny.  Spočiatku chce Salvádor financovať projekt bitcoinovými dlhopismi. Pri ťažbe bitcoinov chce využiť geotermálnu energiu vulkánu.

Nápis
Neprehliadnite

Bitcoin je oficiálnou menou v Salvádore. Pridajú sa k nemu ďalšie štáty?