Medzinárodný menový fond vo svojej najnovšej prognóze očakáva, že sa hospodársky rast Číny sa spomalí na približne na polovicu v porovnaní s predchádzajúcim desaťročím. Prezidentovi Si Ťin-pchingovi sa tak pravdepodobne nepodarí dosiahnuť ambiciózne ekonomické ciele.

Spomalenie hospodárstva

MMF predpokladá, že hrubý domáci produkt Číny sa bude odteraz až do roku 2027 zvyšovať medziročne v priemere o 4 percentá. A v nasledujúcich 10 rokoch sa jeho rast spomalí na 3 percentá, uviedol MMF v piatkovej správe. To signalizuje, že HDP na obyvateľa, meradlo ekonomického výkonu na osobu, sa bude vyvíjať „podobne“ v oboch uvedených obdobiach

V uplynulom desaťročí rástol HDP Číny v priemere o 7 percent, podľa údajov MMF z konca decembra. A priemerný rast HDP na obyvateľa dosiahol v tom čase 6 percent.

Takéto spomalenie hospodárstva nie je dobrou správou pre Si Ťin-pchinga, ktorý chce, aby HDP na obyvateľa Číny do roku 2035 dosiahol HDP „stredne rozvinutej krajiny“. Podľa ekonómov by čínska ekonomika potrebovala medziročne rásť v priemere o 4,7 percenta počas 15 rokov na dosiahnutie tohto cieľa.

Čína by potrebovala zmeniť model rastu

Čína podľa MMF čelí niekoľkým chronickým „protivetrom“, ktoré negatívne ovplyvnia jej rast vrátane starnutia populácie a spomalenia celkovej produktivity.

Tím MMF, ktorý správu pripravil, poukázal tiež na investíciami poháňaný model hospodárskeho rastu krajiny, prostredníctvom ktorého sa do štátnych podnikov a nehnuteľností presúvajú nadmerné finančné prostriedky. Zameranie sa na menej produktívne sektory tak zvyšuje riziká verejného dlhu.

Podľa správy MMF výhľad čínskej ekonomiky v blízkej budúcnosti je aj naďalej „zahmlený“ geopolitickým napätím a zvýšenou globálnou konkurenciou v oblasti technológií.

„Bez reformného úsilia budú starnutie a klesajúca produktivita pravdepodobne naďalej potláčať rast v dlhodobom horizonte, mimo nášho prognózovaného obdobia,“ uvádza sa v správe MMF, podľa ktorej by Čína potrebovala zmeniť model rastu založeného na investíciách s vysokými emisiami uhlíka, smerom k udržateľnejším motorom rastu, najmä k spotrebe.

Ďalšie dôležité správy

Šéf Medzinárodnej agentúry pre energiu (IEA) Fatih Birol varoval európske krajiny, aby sa túto zimu nehádali o bezpečnosť dodávok energie, pretože by tým mohli zničiť jednotu EÚ a spôsobiť spoločenské nepokoje
Neprehliadnite

Nečakane silné oživenie čínskej ekonomiky podporí dopyt po rope aj plyne, uviedol šéf IEA