Európska únia zatiaľ nechce dávať žiadne konkrétne záväzky týkajúce sa prijatia ľudí z Afganistanu. Afganci, ktorí potrebujú ochranu, by preto mali byť presídlení iba vtedy, ak im krajiny EÚ dobrovoľne ponúknu miesta. Vyplýva to zo záverov utorkového mimoriadneho zasadnutia Rady EÚ v zložení ministrov vnútra. Správu priniesla agentúra DPA.

„Malo by sa zabrániť stimulom pre nelegálnu migráciu," uvádza sa v spoločnom vyhlásení prijatom na mimoriadnom stretnutí v Bruseli.

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) a minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS)
Neprehliadnite

Korčok a Naď: Afganci, ktorých sme doviezli, nie sú nebezpeční. Chceli sme ich vziať čo najviac

Únia uprednostňuje spoluprácu

EÚ uviedla, že bude radšej spolupracovať s krajinami v okolí Afganistanu na posilnení ich kapacít v otázke zabezpečenia ochrany a dôstojných podmienok pre utečencov. Brusel sa zároveň pripravuje na dôslednú ochranu hraníc.

„Na základe získaných skúseností je EÚ odhodlaná konať spoločne, aby zabránila opakovaniu nekontrolovaných rozsiahlych migračných tokov, ktorým sme v minulosti čelili," uvádza sa v spoločnom vyhlásení.

Luxemburský minister zahraničných vecí Jean Asselborn pôvodne žiadal, aby EÚ prijala silnejšie záväzky v otázke presídľovania Afgancov utekajúcich pred radikálnym islamistickým hnutím Taliban, ktoré prevzalo kontrolu nad Afganistanom. S tým ostro nesúhlasil napríklad nemecký minister vnútra Horst Seehofer.

JB 31 Viedeň - Rakúsky kancelár Sebastian Kurz  počas tlačovej konferencie s osobitným predstaviteľom EÚ pre dialóg medzi Srbskom a Kosovom a pre iné regionálne otázky týkajúce sa západného Balkánu Miroslavom Lajčákom k výsledkom Konferencie o západnom Balkáne vo Viedni 18. júna 2021. FOTO TASR/AP

Austria's Chancellor Sebastian Kurz, attends a news conference with Miroslav Lajcak, EU Special Representative for the Belgrade- Pristina Dialogue and talks about the results of a Western Balkans conf
Neprehliadnite

Rakúsko podľa Kurza nie je pripravené prijať ďalších Afgancov. Krajina nepodporí ani kvóty EÚ

„Pán Asselborn by sa mal trochu bližšie pozrieť na problémy, ktoré majú veľké krajiny v Európskej únii. Nehovoríme tu o niekoľkých stovkách (Afgancov), ale o tisíckach," povedal Seehofer.

Nesmieme stratiť kontrolu

Z pohľadu Slovenska je dôležité, aby sme neboli vystavení príchodu veľkého počtu migrantov z Afganistanu. Po skončení utorkového mimoriadneho zasadnutia Rady EÚ v Bruseli to vyhlásil slovenský minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO). TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR.

„Afganistan generuje všetky bezpečnostné riziká, ktoré si vôbec vieme predstaviť. Kľúčové z môjho pohľadu je, že nechceme opakovať skúsenosť z roku 2015. Nesmieme stratiť kontrolu nad migráciou z Afganistanu a jeho okolia a nesmieme byť vystavení príchodu veľkého počtu migrantov. Chcem ubezpečiť občanov Slovenska, že našou prioritou je dôsledné preverovanie všetkých, ktorí prídu na naše hranice," zdôraznil Mikulec.

Ministri EÚ sa napokon zhodli na tom, že presídľovanie sa môže uskutočniť len na dobrovoľnom základe, pričom sa budú uprednostňovať zraniteľné osoby, ako sú ženy a deti. Asselborn ustúpil aj po tom, ako Európska komisia prisľúbila zorganizovať v septembri fórum o presídľovaní utečencov, na ktorom môžu štáty EÚ oznámiť konkrétne počty ľudí, ktorých sú ochotné prijať.