„Keď uprednostňujeme hodnotu, vyplýva to už z názvu toho projektu. Hodnota za peniaze nie je len o tom, že to má byť menej peňazí. Hovorím to za politickú stranu Smer-SD, ktorá je súčasťou koalície, aj ako účastník tvorby programového vyhlásenia vlády, ktoré hovorí o tom, že potrebujeme viac hodnôt pre občana z výkonu verejných služieb,“ vysvetlil minister Peter Kažimír.

Dodal, že v krajine je podhodnotená už základná infraštruktúra, či v zdravotníctve alebo v doprave. A len napríklad rezort dopravy má na najbližšie štvorročné obdobie v pláne minúť 6,4 miliardy eur na budovanie a udržiavanie dopravnej infraštruktúry. Cez rôzne formy financovania. Teda z rozpočtu, eurofondov, ale aj napríklad PPP.

Pritom len tesne pred spustením projektu efektívnejšieho štátu z pohľadu služieb pre občanov ministerstvo financií ohlásilo balík daňových zákonov, ktoré mu do štátnej kasy majú priniesť už od budúceho roka ďalšie stovky miliónov eur navyše. Bez predošlého zverejnenia analýzy, či pri súčasnom pozitívnom vývoji ekonomiky, lepšom výbere daní a nižších nákladoch na samotné fungovanie štátu je to nevyhnutný krok.

Ide napríklad o zvýšenie spotrebnej dane z tabakových výrobkov, zvýšenie a predĺženie mimoriadneho odvodu pre vybrané podniky, ďalej zdanenie dividend pre občanov (pri súčasnom zrušení zdravotných odvodov) či zmeny v správnych poplatkoch pri evidencii áut a pri hazardných hrách.

Minister financií Peter Kažimír v tom rozpor s ohláseným projektom efektívnejšieho míňania nevidí. Vysvetľuje to tým, že tak projektom, ako aj zvyšovaním daňového zaťaženia chcú nájsť dodatočné zdroje na rozvoj vybraných oblastí. P. Kažimír zároveň dodal, že popri plnení opatrení z programového vyhlásenia sa vláda zaviazala dosiahnuť vyrovnaný rozpočet, dokonca v roku 2019 prebytkové hospodárenie.

Zapojené rezorty dokopy zhltnú zo štátneho rozpočtu ročne takmer 40 percent peňazí. Pričom len na IT technológie pre rôzne ministerstvá a úrady ročne smeruje zhruba pol miliardy eur.