Ministerstvo hospodárstva (MH) SR začalo vyplácať prvé dotácie na nájomné, a to už štvrtý deň od vyhlásenia výzvy. Prvým siedmim podnikateľom sa tak na účty čoskoro pripíše spolu vyše 25-tisíc eur.

Na snímke prevádzkové priestory v centre mesta ponúkané na prenájom v Bratislave 12. júna 2020. FOTO TASR - Dano Veselský
Neprehliadnite

O dotáciu na nájom sa dá požiadať na portáli slovensko.sk, pomôže aj infolinka

„Sľubovali sme adresnú a rýchlu pomoc a slovo sme dodržali,“ uviedol podpredseda vlády SR a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). Zároveň vyzýva prenajímateľov a nájomcov, aby sa dohodli a využili túto štátnu pomoc. Žiadosti je možné posielať elektronicky do konca novembra. Ministerstvo zároveň vyzýva žiadateľov, aby si pred poslaním žiadosti pozorne prečítali všetky inštrukcie, ktoré nájdu na webe rezortu.

Od spustenia systému rezort neeviduje žiaden technický problém. Doteraz prišlo vyše 350 žiadostí o vyplatenie dotácie, časť z nich však bola podpísaná iba jednou stranou. Takéto žiadosti nie je možné akceptovať, upozornilo ministerstvo.

„Je to rovnaké, ako keď príde papierová zmluva, podpísaná neoprávnenými osobami, len jednou stranou alebo nedostatočným počtom konateľov. Je jednoducho neplatná,“ vysvetlila Sulíkova poradkyňa Jana Kiššová, ktorá apeluje na podnikateľov, aby si na webovej stránke ministerstva pozorne prečítali návody, ako požiadať o dotáciu.

Ján Rudolf sa stal novým predsedom Správy štátnych hmotných rezerv. Na fotke je prvý sprava. Vedľa neho minister hospodárstva Richard Sulík a Ivan Lesay zo Slovak Investment Holding.
Neprehliadnite

Sulík: Spustili sme aplikáciu na evidenciu žiadateľov o dotáciu na nájomné

Dotáciu na nájomné môžu získať podnikatelia, ktorí pre koronakrízu mali prevádzky zatvorené alebo významne obmedzili svoju činnosť. Rezort očakáva 70-tisíc až 100-tisíc žiadostí, celkovo na túto pomoc vyčlenil štát 200 miliónov eur.

„Dotáciu na nájomné možno poskytnúť nájomcovi vo výške, v akej bola poskytnutá zľava z nájomného na základe dohody medzi prenajímateľom a nájomcom, najviac však vo výške 50 percent nájomného,“ pripomenul Sulík. Ako tiež zopakoval, ak prenajímateľ poskytne nájomcovi nižšiu zľavu, štát prispeje rovnakým percentom a zvyšok si bude môcť nájomca rozložiť na splátky po dobu 48 mesiacov.