Pracovná skupina pod vedením Ministerstva financií (MF) SR sa zaoberá prípadnou zmenou ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti. Konzultuje to aj s ďalšími inštitúciami. 

„Bavíme sa o tom, že dlh, ktorý vystúpi prudko za veľmi krátke obdobie, nebude možné v pokrízovom období tak rýchlo stlačiť na to, aby sme sa dostali do bezpečných pásiem. Takže teraz sa uskutočňuje diskusia, ako nastaviť a zohľadniť takýto veľký šok práve aj v tých pravidlách,“ priblížil Heger.

Na snímke zľava členovia Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Juraj Kotian a Anetta Čaplánová, predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ivan Šramko a výkonný riaditeľ Kancelárie Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Viktor Novysedlák počas tlačovej konferencie Rady pre rozpočtovú zodpovednosť k hodnoteniu Návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2020 až 2022 v Bratislave 15. novembra 2019. FOTO TASR – Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Verejné vypočutie kandidátov na post šéfa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť bude 6. júla

Riešenie by mala priniesť pracovná skupina. „Konzultujeme, ako sa postaviť k tomuto zákonu. Zákon o dlhovej brzde myslel aj na prípady ekonomických šokov. Preto sa vypína dlhová brzda. Jednak dva roky po tom, čo nastúpi nová vláda, jednak pri veľkom ekonomickom šoku sa vypína na ďalšie tri roky. Avšak taký veľký ekonomický šok, aký prišiel s koronakrízou, na taký sa nemyslelo,“ vysvetlil Heger dôvody potrebných zmien.

Minister však zatiaľ nespresnil, kedy by mali byť predstavené. „Dajú sa očakávať zmeny. Teraz je diskusia, akým spôsobom to nastaviť. Táto vláda by tým nemala byť postihnutá, ale je zodpovedné, aby sme budúcej vláde nenechali tesne visiacu ‚gilotínu nad krkom‘, aby nemala potom problém s tým, ako zvládať celé verejné financie. Preto sa uskutočňuje táto diskusia,“ dodal Heger.