Miliardár Bill Gates plánuje počas najbližších 20 rokov radikálne zvýšiť filantropické výdavky svojej nadácie – so zameraním na verejné zdravie a vzdelávanie. Business Insider pri tejto príležitosti porovnal jeho prístup s Elonom Muskom a položil jednoduchú otázku: komu z nich by ste skôr verili, že skutočne prispieva na charitu?
Zatiaľ čo B. Gates pôsobí ako rozhľadený reformátor, ktorý buduje siete odborníkov a podporuje systematické riešenia, E. Musk často pôsobí ako inštinktívny rozbíjač, ktorému je bližšia radikálna finančná efektivita než empatia. B. Gates investuje do dlhodobých zmien s transparentným plánom a cieľom „skončiť, až keď budú výsledky udržateľné. E. Musk sa naproti tomu preslávil radikálnym zoštíhľovaním americkej zahraničnej rozvojovej pomoci, ktorú z pozície šéfa novozriadenej vládnej iniciatívy DOGE (Department of Government Efficiency) prakticky zastavil.
Stopka pre humanitárnu pomoc
Bez verejnej diskusie či súhlasu Kongresu prerušil financovanie Agentúry Spojených štátov pre medzinárodný rozvoj (USAID), ktorá dlhodobo zabezpečuje zdravotnícke, potravinové a humanitárne programy v najchudobnejších regiónoch sveta. Šéf Tesly, v súčasnosti blízky spolupracovník Donalda Trumpa používa DOGE ako baranidlo, neváha hovoriť o humanitárnych združeniach ako o „kriminálnych organizáciách“. Viac než 80 percent zmluvných záväzkov agentúry USAID bolo zrušených, čo spôsobilo chaos medzi partnermi na miestach, kde išlo doslova o život.
Kontrast ich charakterov je rovnako ostrý ako rozdiel v ich filantropických stratégiách – jeden dôveruje spolupráci, druhý vlastnému úsudku. Jeden buduje, druhý burcuje. A práve v čase globálnych kríz môže byť táto voľba postojov rozhodujúcejšia než miliardy na účtoch.

Musk verzus Trump: Keď sa najbohatší muž planéty pustí do obchodných vojen
Zatiaľ čo E. Musk s DOGE nasadil zbesilé tempo „pohni sa rýchlo a rozbi všetko“, B. Gates stavia na trpezlivosti a kontinuitnom prístupe. Profesor Michael Morris z Columbia Business School k tomu poznamenal: „Technológia funguje vtedy, keď nový vynález alebo riešenie vytlačí to staré z trhu. Ale rozvojové programy potrebujú stabilitu, predvídateľnosť a dôveru.“ Podľa neho Gatesov plán ukazuje „vyzretosť pri riešení problému“.
Kontroverzná filantropia
Muskova filantropia sa často ocitá pod drobnohľadom pre svoju neprehľadnosť a prepojenie na jeho vlastné podnikateľské záujmy. Jeho Musk Foundation, založená v roku 2001, bola opakovane kritizovaná za nízku mieru prerozdeľovania prostriedkov – v niektorých rokoch dokonca nedosiahla ani zákonom stanovené minimum na zachovanie daňových výhod . Navyše, približne polovica jej grantov smerovala organizáciám prepojeným priamo na Muska, jeho zamestnancov alebo spoločnosti, čo vyvoláva otázky o skutočnom účele týchto darov. Niektoré prípady sú šokujúce.
Čítajte ďalej s predplatným TRENDU
Odomknite článok cez SMS za 3 € týždenne s automatickou obnovou.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?