Svet sa vraj rúti do záhuby, vojna je na spadnutie, globálne otepľovanie núka katastrofické vízie, zločin a agresia sa na nás valia z novín a televízie. Magazín The New Yorker si v excelentnej reportáži všimol, že rastie počet bohatých ľudí, ktorí sú pripravení na najhoršie, a preto si budujú bezpečné útočištia (bunkre), ktoré sú vybavené heliportom, zásobami jedla a nezávislými zdrojmi energie, kde môžu v bezpečí prežiť niekoľko rokov.

Kým v minulosti bola výstavba bunkrov doménou skôr vyšinutých bláznov, ktorí verili na blížiaci sa koniec sveta, dnes sa k nim utiekajú bankári Wall Street či manažéri zo Silicon Valley.

Na tenkom ľade

Steve Huffman je 33-ročný zakladateľ sociálnej siete Reddit. Do novembra 2015 bol krátkozraký. Na operáciu očí laserom sa nerozhodol ísť kvôli svojmu pohodliu či vzhľadu, ale našiel pre to praktickejší dôvod: zvýšil si tým šance, že prežije apokalypsu. Možno sa to zdá smiešne, ale tvrdí, že ak „svet skončí alebo sa dostane do problémov, získať šošovky alebo okuliare bude veľmi ťažké“. Preto sa operáciou poistil.

Doma vlastní niekoľko motoriek, zbrane a náboje, s ktorými sa môže doma v San Franciscu na istý čas zabarikádovať. Najviac sa obáva zemetrasení, epidémií a bômb.

Ovplyvnil ho katastrofický film Deep Impact z roku 1998. Film je v skratke o tom, že sa k Zemi blíži Wolf-Biedermanova kométa, ktorá je väčšia než Mount Everest. K zrážke, ktorá bude znamenať koniec planéty Zem, má dôjsť za necelý rok. Kým sa chystá vesmírna expedícia, ktorá sa má pokúsiť rozstrieľať kométu jadrovými zbraňami, na Zemi sa rýchlo chystajú podzemné kryty, akési archy záchrany.

„Všetci sa snažia utiecť a nakoniec uviaznu v dopravnej zápche. Tá scéna bola náhodou natočená v blízkosti mojej vysokej školy. Zakaždým, keď prechádzam okolo, si pomyslím, že musím vlastniť motorku, aby som nedopadol podobne,“ povedal.

„Keď spoločnosť stratí zdravý zakladateľský mýtus, prepadne sa do chaosu,“ povedal v reportáži 40-ročný bývalý manažér Facebooku Antonio Garcia Martínez. Ten si zakúpil pozemky na ostrove pri americkom tichomorskom pobreží a plánuje na nich vybudovať budúcu základňu. „Myslím, že ľudia, ktorí chápu, ako spoločnosť v skutočnosti funguje, cítia, že v tejto chvíli sa pohybujeme na naozaj tenkom kultúrnom ľade,“ povedal.

Miliardári si stavajú bunkre. Dokážu v nich prežiť roky

Vlastný zdroj energií Zdroj: Youtube

Luxusný sklad bunkrov

Podzemný luxusný apartmánový komplex pri meste Wichita bol vybudovaný v bývalom sklade striel a rakiet. V rokoch 1961-1965 tam boli uskladnené aj jadrové hlavice. Dnes stojí pred vchodom ťažko ozbrojená stráž a vnútri sú apartmány v hodnote až tri milióny dolárov. A všetky sú už predané.

Kúpili si ich tí, ktorí na to majú a ktorí sa boja tretej svetovej vojny, ničivého zemetrasenia, epidémie eboly, ekologickej katastrofy či sociálnych nepokojov. Nazývajú sa survivalists, teda ľudia, ktorí sa pripravujú na prežitie. Sú medzi nimi aj riaditelia technologických firiem v Silicon Valley či manažéri investičných fondov z Wall Street.

Projekt má názvov Survival Condo. Šéfom projektu je Larry Hall, špecialista pre siete a dátové centrá a dlhoročný zamestnanec firiem spolupracujúcich s americkým ministerstvom obrany. Pred rokmi si všimol, že bude schopný také niečo predať, a tak vybudoval obranu voči obavám novej éry. „Je to skutočné upokojenie pre extrémne bohatých,“ povedal L. Hall. V bunkri je dvadsať apartmánov, jeden si Hall nechal aj pre seba a svoju rodinu. Niektoré apartmány zaberajú celé poschodie a stály tri milióny dolárov, iné sú o polovicu menšie a stáli jeden a pol milióna dolárov.

Bunker bol navrhnutý pre 75 ľudí a je v ňom v zásobe dosť vody, potravín a paliva na prvých päť rokov po katastrofe. Potom začnú jeho obyvatelia využívať obnoviteľné zdroje energie, chovať tilapie v akváriách a pestovať zeleninu pod lampami. 

Aby ľudia prežili aj po psychickej stránke, majú tam napríklad okná - obrazovky neustále premietajúce zábery prírody. V jednom apartmáne sú na žiadosť jeho majiteľky premietané zábery z Central Parku v New Yorku.

Rady a stretnutia bohatých

Reportér Evan Osnos sa dostal aj do uzavretých skupín na Facebooku, v ktorých si ľudia vymieňajú tipy, ako prežiť. Radia si, ako si vybrať správnu plynovú masku, vybudovať bunker a umiestniť ho v bezpečí pred dôsledkami zmeny klímy.

Jeden z členov skupiny, ktorý je inak šéfom investičnej firmy, povedal: „Mám vrtuľník po celý čas natankovaný doplna a mám podzemný bunker s filtračným systémom. Dodávky potravín závisia od GPS, logistiky a predpovedí počasia a toto všetko zase závisí od internetu a ten zase od systému, ktorý spravuje internetové domény."

„Preberajte si jeden rizikový faktor za druhým, priznajte si, že existujú mnohé riziká, o ktorých ani nevieme. Opýtajte sa, aká je šanca, že sa v nasledujúcich desiatich rokoch niečo stane? Respektíve otázku otočte: Aká je vlastne šanca, že sa v najbližších 50 rokoch nič hrozné nestane?“ cituje reportér jedného zo šéfov veľkej technologickej firmy.

Tim Chang je 44-ročný výkonný riaditeľ investičnej spoločnosti Mayfield. Tvrdí, že takých ľudí, ktorí sa pripravujú na občiansku vojnu alebo zemetrasenie, je skutočne veľa. „Stretávame sa a máme tieto večery plné rád, keď si hovoríme o záložných plánoch. Mnoho ľudí sa preto zásobuje bitcoinmi alebo inou kryptomenou, alebo si radíme, ako získať druhý pas, keď ho budeme potrebovať, až po nákup domov v iných krajinách, kde by sme mohli nájsť útočisko.

S manželkou je dosť paranoidný. V dome majú niekoľko kufrov, ktoré sú v prípade núdze neustále zbalené. „Panebože, ak dôjde k občianskej vojne alebo silnému zemetraseniu, keď sa odštiepi časť Kalifornie, chceme byť pripravení',“ dodal.

Bývalý manažér spoločnosti Yahoo Marvin Liao nie je výnimkou. Vie, že zásoby jedla a vody nič nevyriešia. Má preto bohatú zásobu výzbroje a chodí na kurz streľby. Je rozhodnutý brániť v prípade najhoršieho svoju dcéru a manželku.

Celým textom sa nesie nevtieravá otázka: Vzdali spoločenské elity záchranu sveta a skutočne si chcú zachrániť len vlastnú kožu? Ak teda budete niekedy počuť vetu „Chystám sa kúpiť dom na Novom Zélande“, ide vlastne o nepriame priznanie sa dotyčného, že to nevidí s budúcnosťou ružovo. Za prvých desať mesiacov roku 2016 skúpili cudzinci na odľahlom Novom Zélande pozemky s rozlohou štyritisíc kilometrov štvorcových. To je štyrikrát viac než rok predtým.