Ako informuje agentúra Reuters, S. Wynn sa chcel poponáhľať, aby jeho Wynn Palace, ktorý postavil za vyše štyri miliardy dolárov, predstihol o celý mesiac konkurenčný projekt ďalšieho amerického miliardára Sheldona Adelsona. Jeho Parisian bude asi o miliardu dolárov lacnejší.

Palác rozkoší

74-ročný S. Wynn do najdrahšieho rezortu v Macau s 1 706 hotelovými izbami vložil veľa svojich vízií a výsledkom je všadeprítomný luxus, ale aj gýč. Podľa portálu Bloomberg v ňom návštevníci nájdu klimatizované lanovky ponúkajúce úžasný výhľad, jazero s tancujúcimi fontánami za 100 miliónov dolárov, wellness ponúkajúce masáž tváre za 450 dolárov so zlatými lístkami a rozdrvenými diamantmi.

Až 200 miliónov dolárov S. Wynn investoval do umeleckých skvostov a čínskych starožitností, vrátane kvarteta váz z dynastie Čching, ktoré budú v rezorte vystavené na obdiv.

Vrásky na tvári mu však robí vláda administratívnej oblasti Macao, ktorá sa na nátlak Pekingu usiluje utlmiť hazardné hry v kasínach a podľa denníka The New York Times chce megarezorty viac otvoriť pre rodinnú klientelu a prilákať sem rastúcu čínsku strednú triedu.

Okrem toho čínska vláda pred časom zintenzívnila boj proti korupcii a úrady chcú túto oblasť odstaviť od bohatých hráčov, medzi ktorých často patrili štátni úradníci alebo riaditelia veľkých štátnych či pološtátnych podnikov, ktorí tu, údajne na služobnej ceste, utrácali niekedy verejné financie.

Napríklad viceprezident Agricultural Bank of China Jang Kun narobil v tamojších kasínach dlhy vo výške troch miliárd jüanov (asi 400 miliónov eur). Podľa portálu Macau Daily Times tu prepieral peniaze z úplatkov aj ex-minister obchodu Čínskej ľudovej republiky Po Si-laj.

Konkurenti sú optimistickejší

Aj preto úrady vo Wynn Palace povolili na začiatok len sto nových hracích stolov plus päťdesiat v priebehu nasledujúcich dvoch rokov. Wynn Palace, na rozdiel od konkurencie, ktorá rezorty viac sprístupňuje rekreačným hráčom a ich rodinám a obmedzuje počty hracích stolov, plánuje prideliť až 60 stolov hráčom točiacim veľké sumy vo VIP salónikoch.

A aby toho nebolo málo, S. Wynn podráždil úrady aj vyhlásením, že jeho nový rezort bude „len pre dospelých,“ a dodal: „Existujú lepšie miesta pre deti, ako je Macao a Las Vegas.“

Miliardár Steve Wynn otvorí najdrahšie kasíno v Macau, chce v ňom len „dospelých“

Steve Wynn Zdroj: SITA / AP

Nový model rastu, aký od Macaa požaduje Peking, sa však bude vytvárať veľmi ťažko. Po tvrdom zásahu čínskych orgánov, ktorý odstrašil mnohých VIP hráčov, sa ruka v ruke so spomaľovaním čínskej ekonomiky príjmy z hazardných hier v Macau začali prudko znižovať a podľa Las Vegas Review Journal klesajú už 26. mesiac v rade. Hoci v súčasnosti sú poklesy už miernejšie.

Či tomu napomôže otvorenie nových megarezortov je otázne aj podľa samotného S. Wynna, ktorý nezdieľa optimizmus svojich konkurentov. Úvahy človeka, ktorý revitalizoval americký Las Vegas Strip a urobil z neho medzinárodnú destináciu hazardu, treba brať vážne.

Rysujúce sa oživenie v Macau však napomohlo akciám jeho spoločnosti Wynn Macau Ltd. na hongkonskej burze tento rok k nárastu o 38 percent.

Ostrov s King Kongom

Portál Forbes odhaduje majetok S. Wynna na 2,5 miliardy dolárov a uvádza aj jeho ďalšie projekty. V roku 2018 by mal po dlhých a ťažkých vyjednávaniach pri Bostone otvoriť kasíno za 1,7 miliardy dolárov a nezanedbá ani miesto, kde začínal.

Miliardár Steve Wynn otvorí najdrahšie kasíno v Macau, chce v ňom len „dospelých“

Vizualizácia kasína pri Bostone Zdroj: SITA / AP

V Las Vegas Strip vytvorí vyše 600 metrov dlhé a 450 metrov široké umelé jazero s dvoma ostrovmi s bielymi pieskovými plážami pripomínajúcimi Havaj, na ktorých budú aj hory.

Na kopci jedného ostrova bude reštaurácia, vrchol druhého zas ovládne King Kong vysoký ako osemposchodová budova, s dievčaťom v ruke, ktorý sa bude objavovať každý deň pred veľkolepými fontánovými šou.

Aké ďalšie plány tomuto magnátovi umožnia jeho nákladné spory s ex-manželkou a bývalou obchodnou partnerkou Eliane Wynnovou a bývalým obchodným partnerom Kazuom Okadom, ukáže čas.