Ministri vnútra Česka, Rakúska, Slovenska a Maďarska vo štvrtok budú v Prahe rokovať o migračnej situácii. Schádzajú sa deň pred mimoriadnym zasadnutím ministrov vnútra členských krajín Európskej únie, ktoré do Bruselu v rámci českého predsedníctva EÚ zvolal vicepremiér Vít Rakušan (STAN).

Migranti a balkánska trasa

Povedal, že vo štvrtok bude s kolegami riešiť predovšetkým aktuálnu situáciu na západobalkánskej migračnej trase a jej dopad na strednú Európu. ,,Zároveň chceme diskutovať aj o bodoch, ktoré budeme prerokovávať na piatkovej mimoriadnej rade," doplnil.

Mimoriadne stretnutie ministrov vnútra členských krajín EÚ by sa v piatok malo zaoberať spormi okolo zavádzania kontrol na hraniciach vnútri schengenského priestoru a prijímania migrantov vyzdvihnutých v Stredozemnom mori.

V posledných týždňoch sa v únijných inštitúciách hovorí predovšetkým o takzvanej balkánskej trase, kde únijná pohraničná agentúra Frontex pozoruje medziročný nárast v počte migrantov prichádzajúcich nelegálne do EÚ takmer na trojnásobok.

Kontroly na hraniciach s Českom

Niektoré štáty vrátane Česka na vývoj reagovali zavedením hraničných kontrol, ďalšie tento krok zvažujú, čo vnieslo napätie okrem iného do česko-slovenských vzťahov. Ďalšou horúcou témou je neochota novej talianskej vlády prijímať lode s utečencami. Jedna taká, ktorú Taliansko odmietlo, nakoniec pred týždňom zakotvila vo francúzskom Toulone, potom Francúzsko posilnilo kontroly na hraniciach s Talianskom.

Česko zaviedlo kontroly na hranici so Slovenskom koncom septembra. Policajti a vojaci sú na hraniciach nasadení, pretože od mája rastie počet migrantov, ktorí nelegálne prekračujú slovensko-českú hranicu a mieria prevažne ďalej do Nemecka.

Opatrenie je v pláne do 12. decembra. Najviac migrantov prechádza hranica na južnú Moravu a do Zlínskeho kraja. Na Slovensko obvykle prichádzajú z Maďarska, kam sa dostávajú z Balkánu.

Ďalšie dôležité správy

WA 31 Thanet - Utečenci kráčajú v stredisku pre utečencov v juhovýchodnom anglickom grófstve Kent v utorok 1. novembra 2022. Britské úrady po kritike podmienok v preplnenom stredisku pre utečencov v juhovýchodnom anglickom grófstve Kent premiestnili stovky migrantov na nové miesta. Tento rok prišlo do Spojeného kráľovstva obrovské množstvo migrantov. Do grófstva Kent od začiatku roka dorazilo takmer 40.000 ľudí, pričom len v sobotu sa cez Lamanšský prieliv preplavilo takmer 1000 osôb, uvádza BBC
Neprehliadnite

Eurokomisia navrhla akčný plán EÚ pre migráciu cez centrálne Stredomorie