Čo si myslíte o tom, že prezident prijal podmienky Roberta Fica ohľadom svojej demisie?

Z ústavnoprávneho hľadiska má R. Fico asi pravdu. Formálne, po odstúpení R. Fica a R. Kaliňáka je to dostatočné. Problém je, že tu nejde o formálny ústavný problém. Prezident žiadal predčasné voľby alebo zásadnú rekonštrukciu vlády.

A ak by mala byť novou ministerkou vnútra Denisa Saková, ktorá je dlhoročnou spolupracovníčkou R. Kaliňáka? To je aká zmena? Toto nie je zásadná rekonštrukcia ani formálne, ani v skutočnosti. Ako sa dá očakávať zmena od týchto ľudí? Pričom R. Fico a R. Kaliňák môžu byť v ústraní ešte v pohodlnejšej pozícii ako dnes.

Myslíte si, že môžu v novej vláde dovládnuť zvyšné dva roky?

Nová vláda ešte nevznikla. Ale aj v piatok na námestiach sa ukáže, čo si budú môcť dovoliť.

Prečo tak urputne odmietajú predčasné voľby? Respektíve, myslíte si, že by Smer, SNS a Most-Híd pohoreli? Prieskumy verejnej mienky ukázali pokles ich preferencií.

Ako by dopadli predčasné voľby, sa nevie. Ale dali by aspoň jasnú odpoveď. A boli by do značnej miery referendom, či ľudia chcú zmenu, najmä v oblasti boja proti korupcii.

Ale je jasné, že toto referendum sa nebude konať, ak teraz vznikne rekonštruovaná vláda. Hlavný problém je, že politická kríza odkryla značnú mieru nedôvery v štát. A tá dôvera narastať nebude. Kto z toho bude profitovať? Napríklad extrémisti.

Otázka, aký je zámer R. Fica a R. Kaliňáka. Dáva mi logiku, z hľadiska toho čo a ako konajú, že chcú využiť moc na zametanie stôp.

Ale prečo im ten čas dáva aj Most-Híd?

Mňa to neprekvapilo, žiaľbohu.