Niekdajší dlhoročný manažér v médiách Václav Mika stratil drobnosť zo svojho finančného majetku - tri papierové akcie, ktorých hodnota teraz môže byť asi pol milióna eur. Vyplýva to z informácií zverejnených na úradnej tabuli Okresného súdu Bratislava III.

Mika sa na súd obrátil, aby stratené akcie umoril. Umorenie znamená, že súd zverejnil výzvu, aby sa prihlásil ktokoľvek, kto ich má pri sebe. Zároveň zakázal ich prevody a vyplatenie. Táto výzva je na úradnej tabuli súdu zavesená jeden rok. Ak sa dovtedy nikto neprihlási, súd vydá uznesenie, ktorým stratené akcie nahradí.

Od minulého roka je Mika opäť vo verejnej funkcii - riadi rozpočtovú organizáciu Slovakia Travel na podporu cestovného ruchu a propagáciu Slovenska v zahraničí.

Už sa investuje inak

Z informácií na úradnej tabuli súdu vyplýva, že Mika stratil akcie firmy, ktorá sa podieľa na financovaní projektov investičnej skupiny J&T. Ide o spoločnosť J&T Investment Pool - I - SKK, čo je v podstate akási zastaraná verzia investičného fondu.

Investment Pool v názve znamená, že ide o spoločnosť, ktorá združuje prostriedky od vkladateľov akcio­nárov a tie potom ďalej investuje, čím ich zhodnocuje. SKK odkazuje na slovenské koruny. Firma J&T Investment Pool - I - SKK totiž vznikla ešte v roku 2004, päť rokov pred vstupom Slovenska do eurozóny.

J&T Banka vysvetľuje, že akcie „poolu“ boli určené privátnym klientom banky. „Filozofiou bolo umožniť klientom participovať na úspechu skupiny J&T, keďže výnosy fondu ‚kopírovali‘ výnosy z projektov, do ktorých investovala aj skupina J&T,“ vysvetľuje banka. „Táto štruktúra je už zastaraná a neefektívna, tento druh investície sme klientom prestali ponúkať v roku 2008 a plánujeme postupné a úplné utlmenie J&T Investment Pool,“ dodáva banka.

Takzvané kolektívne investovanie prešlo za uplynulé dve desaťročia výraznou reguláciou. Aj teraz veľké skupiny ako J&T, Penta alebo HB Reavis umožňujú, aby nielen veľkí privátni klienti, ale aj drobní investori s niekoľkými tisícmi eur investovali do ich projektov. Ale najčastejšie na to využívajú predaj dlhopisov.

J&T naďalej predáva aj akcie, ale už ide o špeciálne investičné akcie v moderných akciových spoločnostiach s premenlivým základným imaním, takzvaných SICAV fondoch.

Kúpil ich, keď prvýkrát dobre zarobil

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa