Za prvé tri mesiace tohto roka online portál Domelia zaznamenal prudký nárast počtu súkromných opatrovateliek, ktoré ponúkajú starostlivosť o deti. „Zaregistrovalo sa 1 191 nových opatrovateliek,“ uviedla Nikola Richterová, hovorkyňa spoločnosti Profesia, ktorá portál prevádzkuje.

V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka ide o 70-percentný nárast. Portál, ktorý vznikol v roku 2009, aktuálne eviduje celkovo zhruba 3 200 aktívnych profilov opatrovateliek. Výrazne stúpol aj dopyt domácností po opatrovateľských službách. Od januára do marca tohto roka až o 53 percent v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Inzerát so žiadosťou o dočasné opatrenie dieťaťa už tento rok podalo na portáli Domelia rekordných 227 domácností. Prečo sa to deje?

Miest v jasliach zrejme ubudne, jasličkový zákon vyháňa hráčov z biznisu

Po prijatí jasličkového zákona stúpol dopyt po opatrovateľkách Zdroj: Domelia

Dôvod - zlá regulácia

Prudký rast ponuky a dopytu po opatrovaní detí spôsobil podľa odborníkov takzvaný jasličkový zákon. V roku 2016 minister práce Ján Richter (Smer-SD) presadil nové pravidlá pre prevádzkovateľov jaslí, ktorých väčšina začne platiť od júla tohto roka.

Nová, prísnejšia regulácia vyžaduje od prevádzkovateľov dodatočné náklady, najmä na stavebné úpravy jaslí a opätovné získanie nových povolení od hygieny, stavebného a ďalších úradov.

„To môže trvať aj niekoľko rokov a vyžiada si stovky až tisíce eur, preto sa veľa zariadení zrejme rozhodne fungovať buď ako individuálny opatrovateľ, prípadne ako škôlka. Miest v jasliach, ktorých je už teraz málo, tak bude ešte menej,“ upozorňuje konateľka firmy Centrum Happy Michaela Radoská, ktorá prevádzkuje tri súkromné zariadenia pre deti v Bratislave. Patrí medzi 15 prevádzkovateľov, ktorým sa zatiaľ podarilo získať zápis v Bratislavskom samosprávnom kraji – aspoň podľa webstránky úradu.

Jasle, ktoré prevádzkuje v rodinnom dome, budú musieť od roku 2019 splniť napríklad aj podmienku bezbariérovosti, inštalácia pohyblivej plošiny vyjde na vyše 12-tisíc eur. „Imobilné deti pritom dávajú rodičia do účelových zariadení, ktoré majú špecializované vybavenie pre potreby takýchto detí, je pravdepodobné, že ju nikdy nevyužijeme,“ dodala.

Miest v jasliach zrejme ubudne, jasličkový zákon vyháňa hráčov z biznisu

Rastie aj počet inzerátov, ktoré hľadajú opatrovanie detí Zdroj: Domelia

Stovky eur si pýtajú za svoje služby odborníci, ktorí vydávajú potvrdenia o splnení normy hlučnosti, rovnako vyjde meranie svetelnosti, rozbor vody a podobne. To všetko sú často potvrdenia, ktoré prevádzkovateľ už v minulosti predložil, no pre zmenu pravidiel ich musí predložiť opäť.

„Pre veľkých prevádzkovateľov to môže byť splniteľné, ale ak máte desať detí a zrazu máte zaplatiť ďalších tritisíc eur, pretože kvôli novým priestorovým normám musíte presunúť výdajňu stravy z jedného rohu miestnosti do druhého, je to likvidačné,“ vysvetľuje M. Radoská. To, čo na prvý pohľad vyzerá pozitívne ako zvýšená podnikateľská aktivita, je teda skôr presun prevádzkovateľov jaslí do menej regulovanej sféry podnikania.

Namiesto jaslí opatrovateľky

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa