Spotrebiteľské ceny v Poľsku vzrástli v októbri medziročne takmer o 18 percent, čo predstavuje najvyššiu mieru inflácie za viac než 26 rokov. Uviedol to v utorok poľský štatistický úrad, ktorý potvrdil predbežné údaje z konca októbra. 

Štatistický úrad v utorok oznámil, že medziročná miera inflácie v Poľsku dosiahla v októbri 17,9 percenta po septembrovom raste spotrebiteľských cien o 17,2 percenta. Októbrová inflácia, ktorá znamená potvrdenie rýchleho odhadu štatistického úradu z 31. októbra, tak bola najvyššia od augusta 1996.

Pod zrýchlenie inflácie sa najviac podpísali náklady na bývanie, energie a ceny potravín. Náklady na bývanie a energie vzrástli o 28,7 percenta a ceny potravín a nealkoholických nápojov o 22 percenta. Výrazne vzrástli aj ceny v reštauráciách a hoteloch (18,5 percenta), náklady na dopravu (17,3 percenta), na kultúru a rekreáciu (14,8 percenta) a na vzdelanie (13,5 percenta). Okrem toho rástli ceny oblečenia a obuvi, alkoholu a tabakových výrobkov či na vybavenie domácností.

V medzimesačnom porovnaní sa spotrebiteľské ceny v Poľsku zvýšili v októbri o 1,8 percenta po 1,6-percentnom raste v septembri. Októbrový údaj predstavuje najvýraznejší medzimesačný rast cien od apríla.

Ďalšie dôležité správy

KK41 archív - Na archívnej snímke z 30. decembra 2021 svetelná inštalácia na budove Euópskej centrálne banky počas príprav vo Frankfurte nad Mohanom. Spotrebiteľské ceny v eurozóne zrýchlili na začiatku roka 2022 na nový rekord. Inflácia sa tak vyvíjala opačným smerom, než očakávali trhy. Pod rekordný rast spotrebiteľských cien sa podpísali najmä ceny energií, ktoré sa medziročne zvýšili o 28,6 %. V decembri rast zaznamenal 25,9 %. FOTO TASR/AP
FILE - A light installation is projected onto the b
Neprehliadnite

Maďarsko, Poľsko a Rumunsko požiera vysoká inflácia, ich ekonomiky spomaľujú, píše Bloomberg