Trvalý mier sa nedosiahne, kým nebude Krym vrátený Ukrajine. V piatok to v rozhovore pre britský ekonomický denník Financial Times povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. 

Vojna sa dostáva na bod mrazu

Zelenskyj zdôraznil, že ruské jednotky by mali byť vytlačené zo všetkých častí ukrajinského územia – nielen z Doneckej, Luhanskej, Chersonskej a Záporožskej oblasti, ktoré boli anektované v októbri, ale aj z polostrova Krym. Ten Rusko anektovalo ešte v roku 2014.

„Ak sa nepodarí získať späť územie v plnom rozsahu, vojna sa dostáva na bod mrazu. A je len otázkou času, kedy sa opäť obnoví,“ upozornil najvyšší ukrajinský predstaviteľ.

Zelenskyj žiada stiahnutie ruských jednotiek

Zelenskyj dodal, že zmätkom spôsobeným súčasnou situáciou a budúcim osudom Krymu on rozumie. Zároveň uviedol, že privíta všetky návrhy na to, ako sa nevojenským spôsobom pričiniť o stiahnutie vojenských jednotiek z tohto polostrova.

„Ak také riešenie nebude zahŕňať stiahnutie ruských jednotiek z Krymu, bude to len stratou času,“ vyhlásil Zelenskyj.

Sky News pripomína, že správy o stiahnutí ruských jednotiek z niektorých ukrajinských území vyvolali v krajine nádej, že by Ukrajina mohla získať späť anektovaný Krym. Volodymyr Zelenskyj v tejto súvislosti v auguste povedal: „Všetko sa začalo na Kryme a tam sa to aj skončí.“

Ďalšie dôležité správy

KK25 Charkov - Ukrajinskí vojaci strieľajú na frontovej línii v Charkovskej oblasti na Ukrajine 5. októbra 2022. FOTO TASR/AP
Ukrainian soldiers fire, on the front line in the Kharkiv region, Ukraine, Wednesday, Oct. 5, 2022. (AP Photo/Andrii Marienko)
Neprehliadnite

Ukrajina potvrdila, že na Kryme zabili iránskych poradcov, ktorí pomáhali Rusom