Americká softvérová spoločnosť Microsoft pošle do výslužby kedysi všadeprítomný internetový prehliadač Internet Explorer. Proti Chromu, ktorý teraz vo vyhľadávaní na sieti dominuje, nasadí svoj prehliadač Edge, napísal Microsoft na svojom blogu.

Internet Explorer spoločnosť Microsoft spustila v roku 1995. Prostredie internetu opanoval po celé desaťročia, pretože bol previazaný s Windows, operačným systémom predinštalovaným na miliardách počítačov.

Google Chrome
Neprehliadnite

Je načase zamávať prehliadačom Google Chrome a Microsoft Edge? V ochrane súkromia zlyhávajú

Koncom prvého desaťročia 21. storočia ale začal prehliadač Microsoftu zaostávať za Chromom, čo je produkt firmy Google. Predchádzajúci kráľ internetu sa postupne stal predmetom nespočetných internetových meme pre svoju pomalosť. V roku 2015 nasadil Microsoft nový prehliadač pomenovaný Edge, ktorý používa rovnakú technológiu ako Chrome.

Tento rok v apríli mal Chrome na globálnom trhu podiel 65 percent, uvádza analytický web Statcounter. Druhý najväčší diel koláča si podľa neho odrezal prehliadač Applu Safari s 18 percentami, Microsoft Edge mal tri percentá.

„Program Internet Explorer 11 pre stolné počítače bude stiahnutá a jej podpora pre Windows 10 skončí 15. júna 2022,“ uviedol Microsoft. Budúcnosť vidí v rýchlejšom a bezpečnejšom prehliadači Edge.