Americká spoločnosť Microsoft poskytne hry zo svojej konzoly Xbox hernej platforme technologickej firmy Nvidia. O desaťročnej licenčnej zmluve firmy informovali v tlačovej správe. Microsoft sa snaží presvedčiť regulačné úrady, že by jeho prevzatie videohernej spoločnosti Activision Blizzard za 69 miliárd dolárov nemali blokovať pre obavy z obmedzenia hospodárskej súťaže.

Prezident Microsoftu Brad Smith na tlačovej konferencii uviedol, že po uzavretí licenčnej dohody s Nvidiou a podobnej dohode s japonskou spoločnosťou Nintendo je ohľadom dokončenia akvizície Activisionu väčším optimistom. Dodal, že Nvidia akvizíciu podporuje. Activision vytvoril napríklad hry Call of Duty či Candy Crush.

Akvizícia má urýchliť rast hernej divízie Microsoftu. Po dokončení transakcie by Microsoft bol treťou najväčšou hernou firmou na svete podľa výšky tržieb za spoločnosťami Tencent a Sony. Práve Sony je veľkým kritikom transakcie, ktorá je podľa nej „zlá pre konkurenciu, zlá pre herný priemysel a zlá aj pre samotných hráčov“. Smith ale dúfa, že Sony by sa mohla prikloniť k podobnej dohode ako Nvidia.

Prevzatím sa zaoberá Európska komisia či britský protimonopolný úrad. Americká Federálna obchodná komisia vlani v decembri podala žalobu, ktorou sa snaží akvizíciu zablokovať. So svojimi obavami sa na ňu obrátili spoločnosti Nvidia, Sony a Google.

Ďalšie dôležité správy

KK36 archív Mníchov - Na archívnej snímke z 26. marca 2021 logo spoločnosti Microsoft v Mníchove. Zisk Microsoftu v 1. kvartáli prebiehajúceho fiškálneho roka 2022/2023 klesol, ale mierne prekonal očakávania trhu. Akcie koncernu sa však v predĺženom obchodovaní oslabili takmer o 6 % pre slabé vyhliadky cloudovej divízie. FOTO TASR/DPA
ARCHIV - 26.03.2021, Bayern, München: Das Microsoft Logo hängt an der Fassade eines Bürogebäudes in der Parkstadt Schwabing, im Norden der bayerische Landeshauptst
Neprehliadnite

EÚ si posvieti na plány firmy Microsoft odkúpiť herné štúdio Activision Blizzard