Micelárne vody majú byť porovnaní s bežnými prostriedkami na odstraňovanie make-upu jemnejšie a lepšie tolerované pokožkou. Preto s nimi výrobcovia odporúčajú odličovať celú tvár, vrátane očí a a vodeodolného make-upu.

Testujúci z nemeckého spotrebiteľského magazínu Őko-Test sa zhodli na tom, že kúpou micelárnej vody sa dá ušetriť na kozmetike, keďže spájajú účinky pleťového tonika, odličovača očí a aj pleťového mlieka. Po ktorej značke z veľkého množstva dostupného v obchodoch sa oplatí siahnuť?

Spotrebiteľský magazín hľadal odpoveď na túto otázku v laboratóriách, do ktorých poslal 20 micelárnych vôd z lekární, drogérií a parfumérií rôznych cenových kategórií. Do testu zaradil lekárenskú kozmetiku, produkty luxusných značiek, prípravky privátnych značiek drogérií, značkové produkty za dostupnejšie ceny ako aj certifikovanú prírodnú kozmetiku. Pre lepšiu ilustráciu, ceny hodnotených micelárnych vôd sa začínali na 26 centoch a končili na 34,99 eura za 200 mililitrov.

Micelárne vody z lekárne v teste nevynikli. L'Oréal pohorel

Zdroj: Őko-Test

Základ micelárnych vôd tvoria micélie (zhluky tenzidov), ktoré dokážu absorbovať mastnotu a nečistoty z pokožky. Princíp ich účinku je podobný bežnej mydlovej vode, ktorá narozdiel od micelárnych vôd pôsobí agresívnejšie a nie je vhodná pre ľudí s citlivou pokožkou. Netreba sa však na to spoliehať. V zložení micelárnych vôd objavil Őko-Test aj také látky, ktoré citlivá pokožka nemusí dobre znášať.

Okrem emulgátorov a konzervantov sa v produktoch vyskytovali parfumy, aromatické látky či alkohol. Laboratóriá skúmali, či niektoré z obsiahnutých zložiek nie sú škodlivé.

Pre posúdenie účinnosti micelárnych vôd si magazín vyžiadal od výrobcov dôkazové štúdie. Úplne presvedčivé materiály však nedostal. No keďže princíp účinku micélií je všeobecne známy, hodnotenie im za to neznižoval.

Obstála tretina výrobkov

Z 20 testovaných produktov odporúča Őko-Test so známkou „veľmi dobrý“ 7 micelárnych vôd. Ide o prírodnú kozmetiku značiek Cattier, Lavera, Melvita, micelárnu vodu nemeckej značky CD a aj cenovo dostupnejší produkt privátnej značky drogéristického reťazca dm drogerie markt Balea.

O stupeň horšiu známku udelili testujúci drahším produktom značiek Lancôme a Dior, ako aj lekárenskej kozmetike Avène, Bioderma a Eucerin. Rovnaké hodnotenie získal aj produkt značky Nivea. Tieto micelárne vody si pokazili známku obsahom PEG derivátov, za ktoré magazín zrazil body v teste celkovo dvanástim produktom.

PEG deriváty plnia v kozmetických produktoch dve funkcie: po prvé sa používajú ako emulgátory, ktoré umožňujú spojiť vodu a tuk do stabilnej emulzie, a po druhé sú to tenzidy zodpovedné za penivosť prípravku a jeho schopnosť odstraňovať nečistoty. PEG deriváty však pokožku spriechodňujú cudzím látkam, čo je dôvod, pre ktorý za ne magazín strhával body.

L’Oréal zradil kontroverzný konzervant

PEG deriváty objavil Őko-Test aj v štyroch najhoršie hodnotených produktoch kozmetického koncernu L’Oréal: v micelárnej vode L’Oréal Skin Perfection 3 in 1, v produktoch Vichy Pureté Thermale 3 in 1, La Roche-Posay a Garnier Skin Naturals All-in-1.

Micelárne vody z lekárne v teste nevynikli. L'Oréal pohorel

Zdroj: Őko-Test

Známku „nedostatočný“ získali aj kvôli obsahu kontroverzného konzervantu polyaminopropyl biguanide (PHMB). Konzervanty chránia produkt a zabraňujú jeho kontaminácii mikroorganizmami po otvorení po celú dobu používania.

Európska komisia však v januári 2015 zaradila PHMB do skupiny potenciálne rakovinotvorných látok. Za normálnych okolností by to znamenalo, že ho v kozmetických prípravkoch už nemožno používať. No úrady sa zatiaľ nedokážu zhodnúť, či sú splnené všetky požiadavky na to, aby mohol byť zakázaný.

Vedecký výbor pre ochranu spotrebiteľa (SCCS) vo svojom poslednom stanovisku z júla 2015 tvrdí, že látka nie je v kozmetických produktoch bezpečná pre spotrebiteľov pri prekročení koncentrácie 0,3 percenta.

„Ako kozmetický výrobca podliehame (…) prísnemu úradnému dozoru v súvislosti s nezávadnosťou a účinnosťou našich produktov,“ uviedol L’Oréal v reakcii na výsledky Őko-Testu. V spotrebiteľskom magazíne relácie ORF zdôraznil, že dodržiava limity PHMB stanovené európskym nariadením. Produkty sú podľa neho bezpečné a spotrebitelia ich môžu bez problémov používať.

Őko-Test si aj tak stojí za názorom, že potenciálne rakovinotvornú látku nesmie za žiadnych okolností obsahovať produkt, ktorý sa roztiera po tvári. Kozmetický koncern by mal podľa neho PHMB nahradiť iným konzervantom až kým nebude označený za bezpečný.

Zgustli si na ňom aj Dáni

L’Oréal nie je terčom kritiky kvôli obsahu kontroverzného konzervantu prvý krát. Na začiatku tohto roka si ho podal Výbor dánskych spotrebiteľov, ktorý nahlásil úradom celkovo 36 produktov od rôznych výrobcov s obsahom PHMB, medzi nimi aj micelárne vody od L’Oréalu či výrobky značky L'Occitane.

Dánsky výbor vyčítal L’Oréalu obsah konzervantu aj minulý rok v teste voskov na vlasy. Kritizovaný výrobok Kérastase K Short Mania výrobca napokon stiahol z trhu s odôvodnením, aby si zachoval dôveru u spotrebiteľov aj napriek svojmu presvedčeniu, že konzervant nepredstavuje v kozmetických výrobkoch zdravotné riziko.

Definitívny verdikt nad konzervantom PHMB ešte stále nebol vynesený. Odborníci na kozmetické prípravky v súčasnosti posudzujú bezpečnostného hodnotenia, ktoré musia vypracovať výrobcovia ku každému kozmetickému produktu dostupnému v EÚ.