Mexiko schválilo v pondelok na núdzové použitie vakcínu proti novému koronavírusu vyvinutú vedcami z Oxfordskej univerzity a spoločnosťou AstraZeneca. Na Twitteri to oznámil námestník mexického ministra zdravotníctva Hugo López-Gatell, informovala v utorok agentúra AFP.

Vakcínu už pred Mexikom schválili regulačné úrady v Británii, Indii a Argentíne. López-Gatell uviedol, že táto očkovacia látka by pre obyvateľov mohla byť dostupná v marci. „Závisí to od súkromných subjektov, ktoré teraz pracujú na tom, aby stanovili (jej) výrobnú kapacitu," povedal na tlačovej konferencii.

KK34 Hartford - Na snímke ampulka s vakcínou proti ochoreniu COVID-19 od konzorcia Pfizer/BioNtech v nemocnici 14. decembra 2020 v americkom Hartforde.  V Spojených štátoch sa v pondelok začalo očkovanie proti novému druhu koronavírusu. FOTO TASR/AP
A vial of the Pfizer-BioNTech vaccine for COVID-19 sits on a table at Hartford Hospital, Monday, Dec. 14, 2020, in Hartford, Conn. (AP Photo/Jessica Hill)
Neprehliadnite

Ministerstvo zdravotníctva registruje 10 561 požiadaviek o očkovanie proti Covid-19

Ide už o druhú vakcínu, ktorej použitie odobrili mexické úrady. Tou prvou bola vakcína vyvinutá spoločnosťami BioNTech a Pfizer, ktorou začalo Mexiko 24. decembra očkovať svojich obyvateľov - v prvej fáze zdravotníkov. Do nedele 3. januára sa ňou podarilo podľa vlády zaočkovať približne 30-tisíc zdravotníkov, čo predstavuje zhruba štvrtinu zo zamýšľanej prvej fázy.

Mexiko patrí ku krajinám s vôbec najvyšším počtom úmrtí súvisiacich s ochorením Covid-19. Dodnes zaznamenalo vyše 1,4 milióna prípadov nákazy novým koronavírusom a vyše 127-tisíc úmrtí.

Virus Outbreak Mexico
Neprehliadnite

WHO je znepokojená zhoršujúcou sa pandemickou situáciou v Brazílii a Mexiku

Mexiko sa so spoločnosťou AstraZeneca zatiaľ dohodlo na kúpe 77,4 milióna dávok vakcín. Podpísalo tiež predbežnú zmluvu na kúpu vakcín od čínskej spoločnosti CanSino Biologics (Kchang-si-nuo šeng-wu). Zároveň je súčasťou medzinárodnej iniciatívy COVAX podporovanej Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO), ktorej cieľom je zabezpečiť spravodlivý prístup k vakcínam pre všetky krajiny.

Mexická vláda sľúbila bezplatné očkovanie pre svojich - takmer 129 miliónov - obyvateľov. Zabezpečiť takúto rozsiahlu vakcináciu bude aj so zapojením ozbrojených síl logisticky náročnou úlohou, komentuje AFP.