Zvuky strelných zbraní počúvajú ľudia v Mexiku až príliš často. V krajine plnej násilia drogových gangov, kde každý rok guľky ukončia životy tisícok ľudí, sa dá len ťažko predstaviť, že by niekomu zneli príjemne. Umelec Pedro Reyes sa však pokúša ľudí presvedčiť, že kovové inštrumenty smrti môžu prinášať aj radosť. Keď sú súčasťou svojráznych hudobných nástrojov.
Zásobníky automatických zbraní sa pod Reyesovými rukami zmenili na xylofón, kohútiky pištolí rozoznievajú svojím pohybom činely, odrezané hlavne pušiek zas napodobňujú zvuky dreveného nástroja zvaného marimba. Desiatky vedľa seba vyrovnaných pištolí vytvorili originálny inštrument evokujúci píšťaly organu.
Všetky Reyesove nástroje ovláda počítač, a keď sa dajú do pohybu, rozoznie sa hudba s prvkami latiny či industriálneho popu. Dôležitejší než štýl je však podľa autora hudby jej posolstvo. „Hudba vyháňa démonov, ktorí sú v zbraniach zatvorení, a je to tiež rekviem za stratené životy,“ povedal bradatý Mexičan agentúre AP.
Spojenie zbraní a hudby nie je v mexickej kultúre nič nové. Známe sú scény z filmov Desperado alebo El Mariachi, kde sa v puzdrách skvostných gitaristov ukrývajú nástroje smrti. Funguje však aj v reálnom živote, kde skupiny hudobníkov prevádzkujúcich štýl narcocorridos ospevujú činy drogových bossov.
P. Reyes namieril svoje zbrane opačným smerom. Svoj projekt nazval „Disarm“ (odzbrojenie) a chce prostredníctvom hudby bojovať proti násiliu. A ukázať, ako ľahko sú v Mexiku prostredníctvom nelegálneho obchodu zbrane dostupné. „Varovné je, že toto je len vrchol ľadovca medzi všetkými zbraňami, ktoré denne armáda v Mexiku zabaví,“ vyhlásil o desiatkach pištolí a pušiek, ktoré tvoria jeho dielo.
Mohol čerpať zo skutočne bohatého zdroja. Armáda ho nechala vybrať si z takmer sedemtisíc zbraní zabavených v severomexickom meste Ciudad Juárez, ktoré sa považuje za jedno z najnebezpečnejších miest sveta. Každoročne tam násilnou smrťou zomrie 260 ľudí na 100-tisíc obyvateľov. V susedných Spojených štátoch je tento pomer zhruba 60-krát nižší.
P. Reyes verí, že jeho hudba pomôže túto situáciu zmeniť. Rovnako ako sa zbrane zmenili na hudobné nástroje. „Podobnú transformáciu, aká je vidieť na týchto zbraniach, by sme radi videli aj v mexickej spoločnosti,“ vyhlásil umelec.

Zdroj: SITA / AP

Zdroj: SITA / AP

Zdroj: SITA / AP
Foto - SITA / AP