Ešte v piatok poradca prokyjevského primátora mesta Mariupol Petro Andriuščenko povedal, že okupačné úrady demolujú zadnú a strednú časť divadla. Čelný múr objektu bude ponechaný ako základ pre rekonštrukciu. V noci na nedeľu o tom informovala britská stanica BBC.

Podľa Andriuščenka sa „demontujú iba tie časti budovy, ktoré by mohli poslúžiť ako dôkaz, že divadlo bolo bombardované". Došlo k tomu 16. marca, keď sa tam skrývali civilisti s deťmi.

Ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI) tragédiu v Mariupole vyšetrovala a dospela k záveru, že ruská armáda si zrejme zámerne vybrala ako terč útoku divadlo a s vysokou pravdepodobnosťou naň z vojenského lietadla zhodila dve 500-kilogramové bomby, ktoré vybuchli takmer súčasne. AI toto konanie kvalifikovala ako vojnový zločin.

Pri tomto útoku zomrelo podľa ukrajinských predstaviteľov niekoľko stoviek ľudí.

Ruské ministerstvo obrany naďalej tvrdí, že divadlo zvnútra zamínovala ukrajinská armáda.

Ďalšie dôležité správy

JB 45 Washington - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa rozpráva s americkým prezidentom Joeom Bidenom (nie je na snímke) počas ich stretnutia v Oválnej pracovni Bieleho domu vo Washingtone 21. decembra 2022. Ide o prvú zahraničnú cestu Zelenského od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. FOTO TASR/AP

Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy speaks as he meets with President Joe Biden in the Oval Office of the White House, Wednesday, Dec. 21, 2022, in Washington. (AP Photo/Patrick Semansky)
Neprehliadnite

Prezident Zelenskyj odsúdil teroristický útok Rusov na Cherson