Analytici z IFP  v čerstvej daňovej prognóze predpokladajú, že tento rok sa slovenská ekonomika prepadne v základnom scenári o viac ako sedem percent. Dva horšie scenáre rátajú s 11- alebo 12-percentný poklesmi výkonu ekonomiky.

Spomalenie hospodárstva bude znamenať, že na daniach a odvodoch tento rok štát príjde o vyše tri miliardy eur, čo je predad o 6,9 percenta. V prípade horšieho vývoja môže byť pokles príjmov v tomto roku ešte výraznejší, a to až o 3,7 až 4,2 miliárd eur. Dva horšie scenáre počítajú s dlhšie trvajúcou karanténou (dva a tri mesiace) alebo s pomalším oživením ekonomiky.

Tieto čerstvé scenáre sú horšie v porovnaní so scenármi Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) z marca tohto roka. Najpesimistickejší scénar rátal s pokledom HDP o 10 percent a s karanténou ekonomiky na tri mesiace.

koronavirus longform
Neprehliadnite

Mestám hrozia miliónové výpadky z podielových daní pre koronakrízu

150 miliónov

Obce a mestá môžu rátať s výpadkom daňových príjmov od štátu o osem percent, čo je odhad prepadu dane z príjmov fyzických osôb. Na túto daň sú naviazané podielové dane, ktoré idú samosprávam. Podľa vládnych analytikov bude obciam a mestám chýbať 150 miliónov eur a krajom 65 miliónov eur.

Ak sumu rozmeníme na drobné, ide o chýbajúce desiatky miliónov eur v Bratislave a Košiciach. V menších mestách to budú miliónové výpadky.  Napríklad Trenčín ešte pred prognózou rátal s prepadom príjmu z podielovej dane o viac ako šesť miliónov eur, čo je pokles o viac ako štvrtinu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa