Za záškoláctvo pokuta. Po novom budú rodičia za neospravedlnené hodiny svojich detí platiť nemalé peniaze. Pokuty majú vyberať mestá a obce. Tie už však upozornili, že podobný systém situáciu iba zhorší. Rovnaký názor má aj exminister školstva Branislav Gröhling.

Pokuta môže presiahnuť aj 300 eur

Vláda zaviedla zmenu zákona od januára. Pokiaľ doposiaľ samosprávy pokuty od rodičov vyberať mohli, po novom už budú musieť. Poslanec za OĽaNO Lukáš Kyselica, ktorý tento návrh predkladal argumentoval tým, že samosprávy si nárok na pokutu neuplatňovali.

Podpredseda ZMOS-u Jozef Božik však tieto tvrdenia odmietol, píšu Aktuality.

Mestá a obce upozorňujú, že podobný zákon zasiahne práve sociálne slabšie rodiny, od ktorých sa často peniaze vymáhať nedajú. Výška pokuty pritom môže presiahnuť aj 300 eur.

„Obec uloží pokutu od 30 eur do 331,50 eur (a to aj opakovane), zákonnému zástupcovi dieťaťa, ktorý ohrozuje jeho výchovu a vzdelávanie, zanedbáva starostlivosť o povinnú školskú dochádzku dieťaťa, najmä ak dieťa neprihlási na povinnú školskú dochádzku alebo dieťa neospravedlnene vynechá viac ako 15 vyučovacích hodín v mesiaci alebo viac ako 60 vyučovacích hodín v príslušnom školskom roku,“ vychádza zo zákona.

Záškoláctvo je nutné posudzovať individuálne

Hovorca Združenia miest a obcí Slovenska Michal Kaliňák pre spravodajský portál RTVS uviedol, že podobná zmena zákona nie je správnym riešením. Podotkol, že drvivá väčšina záškolákov totiž pochádza z chudobného prostredia.

Rovnaký pohľad na vec má aj bývalý minister školstva Branislav Gröhling. Ten spomínané riešenie označil za nešťastné.

„Predstavte si slobodnú matku dvoch detí, ktorá musí ísť do práce a staršie dieťa musí opatrovať to mladšie. Mesto im povinne udelí pokutu od 30 eur do 331,50 eur. Rodiny to doženie iba do horšej finančnej situácie a žiadny problém nevyrieši. Dokonca pokutu musí mesto udeliť opakovane,“ upozornil exminister, ktorý za hlavný kľúč považuje komunikáciu so žiakom, rodinou či v horšom prípade s Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny.

Za rovnako dôležité považuje aj individuálne posudzovanie prípadov záškoláctva. „Riešením nie je niečo, čo ľuďom v ťažkej životnej situácii poškodí a iba im sťaží už aj tak náročný život,“ uzavrel exminister.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke noví poslanci NR SR zľava Boris Kollár, Adriana Pčolinská a Petra Krištúfková (Sme rodina)  sa oboznamujú so zajtrajším programom sľubu i  s hlasovacím zariadením a jeho používaním v rokovacej sále Národnej rady SR v utorok 22. marca 2016 v Bratislave. FOTO TASR  - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Sme rodina chce vrátiť obedy zadarmo pre deti v základných a materských školách