Americká farmaceutická spoločnosť Moderna v piatok oznámila, že dôjde ku krátkodobému omeškaniu dodávok jej vakcín mimo územia USA. Informovala o tom agentúra DPA. Podľa nej sa tým ešte znásobia ťažkosti európskych a ďalších krajín, ktoré sa usilujú čo najskôr zaočkovať svojich občanov.

Moderna uviedla, že vydala „krátkodobé revidované pokyny" týkajúce sa dodávok, pričom sa snaží zvýšiť produkciu svojich očkovacích látok v závode vo Švajčiarsku. Viacero európskych krajín vrátane Talianska následne oznámilo, že Moderna svoje vakcíny nedodá podľa dohodnutého harmonogramu.

Moderna oznámila úradom v Ríme, že v druhom februárovom týždni zníži dodávky očkovacích látok o 20 percent. „Moderna nás práve informovala, že v týždni od 9. februára bude dodaných 132-tisíc namiesto plánovaných 166-tisíc dávok (vakcín), čo je o 20 percent menej," povedal splnomocnenec talianskej vlády pre boj s koronavírusom Domenico Arcuri. „Naše obavy, údiv aj skľúčenosť narastajú," dodal.

WA 1 archív Topeka - Na archívnej snímke z 30. decembra 2020 ampulka s vakcínou proti ochoreniu COVId-19 od americkej farmaceutickej spoločnosti Moderna. Britský Regulačný úrad pre lieky a zdravotnícke výrobky (MHRA) schválil použitie vakcíny proti novému druhu koronavírusu, ktorú vyvinula americká firma Moderna. Prvé dávky vakcíny budú k dispozícii v nasledujúcich mesiacoch, uviedlo podľa agentúry AFP v piatok 8. januára 2021 britské ministerstvo zdravotníctva a sociálnej starostlivosti.  Vakcí
Neprehliadnite

Tisícky kusov vakcíny od Moderny sú už na Slovensku

Samotná spoločnosť Moderna vo vyhlásení uviedla, že zvyšuje svoje výrobné kapacity a stále je tak na dobrej ceste „k splneniu svojich zmluvných záväzkov pre prvý štvrťrok a ďalšie obdobie".

Európska komisia, ktorá koordinuje obstarávanie vakcín pre Európsku úniu, uviedla, že prostredníctvom svojho riadiaceho výboru momentálne s Modernou rokuje o možných problémoch s dodávkami.

Moderna patrí spolu s konzorciom Pfizer/ BioNTech a firmou AstraZeneca k trom spoločnostiam, ktorých očkovacie látky schválili pre použitie na trhu Európskej únie.

Na Slovensko dorazila vakcína na chorobu COVID-19. Medzi prvými sa dal zaočkovať aj minister zdravotníctva Marek Krajčí.
Neprehliadnite

Krajčí: Slovensko má zakontrahovaných milión dávok vakcíny od Moderny

Dočasné zníženie počtu dodávok vakcín do krajín EÚ už oznámili všetky tri tieto firmy, približuje DPA. V členských krajinách EÚ, ktoré poväčšine odštartovali vakcinačnú kampaň 27. decembra, tak postupne narastá frustrácia z relatívne pomalého tempa očkovania, v ktorom zaostávajú za Britániou či USA.

Taliansky splnomocnenec Arcuri v tejto súvislosti zmienil „prinajmenšom 300-tisíc dávok vakcín", ktoré už Taliansko podľa jeho slov malo dostať, no zatiaľ nedostalo.

Kanada v piatok tiež oznámila, že Moderna bude s dodávkami na jej územie od februára meškať. Oneskorenia dodania dávok tejto očkovacej látky hlásili podľa medializovaných správ aj Francúzsko a Švajčiarsko.