K obmedzeniu kontaktov či cestovania vyzvala obyvateľov Nemecka v sobotňajšom podcaste kancelárka Angela Merkelová vzhľadom na narastajúci počet prípadov nákazy koronavírusom. Informovala o tom na svojej webovej stráne stanica ORF.

„Teraz musíme urobiť všetko pre to, aby sa vírus nešíril nekontrolovane," vyzvala Merkelová. Počíta sa pritom každý jeden deň, uviedla s tým, že je potrebné, aby boli všetky kontakty infikovanej osoby upovedomené, a aby sa tak zabránilo reťazeniu nakazených. „Stretávajte sa s výrazne menej ľuďmi - či už vonku alebo doma. Necestujte, ak to nie je skutočne nevyhnutné; neoslavujte, ak to nie je skutočne nevyhnutné," apelovala Merkelová. „Zostaňte, vždy, keď je to možné, doma, vo svojej domácnosti. Viem, že to neznie len tvrdo, ale v jednotlivých prípadoch ide o prísne zrieknutie sa," dodala s tým, že ide len o dočasné opatrenia.

Tieto obmedzenia sú podľa slov Merkelovej koniec koncov namierené na ochranu „nás samých". Zdôraznila, že ide o „ochranu vlastného zdravia, ako aj zdravia všetkých tých, ktorých nákaze chceme zabrániť. Opatrenia je potrebné dodržiavať i preto, aby nedošlo k preťaženiu zdravotníckeho systému, aby zostali otvorené školy a škôlky a nedošlo k rušeniu pracovných miest či k ďalších poklesom hospodárstva", ozrejmila kancelárka.

WA 15 Petrohrad - Záchranár v ochrannom odeve nakladá pacientku do sanitky, ktorá smeruje do nemocnice pre pacientov s ochorením COVID-19 v Petrohrade vo štvrtok 24. septembra 2020. Rusko zaznamenalo v piatok 108 úmrtí v dôsledku nákazy novým koronavírusom v priebehu posledných 24 hodín, čím celkový počet obetí pandémie v tejto krajine prekročil 20.000. Najvyššie počty nových nakazených sú v ruskom hlavnom meste Moskva, jeho okolitých oblastiach a v druhom najväčšom ruskom meste Petrohrad. FOTO
Neprehliadnite

Na Slovensku pribudlo ďalších šesť úmrtí na pľúcnu formu ochorenia Covid-19

Merkelová upozornila na to, že Nemecko sa nachádza vo „veľmi vážnej fáze" koronavírusovej pandémie, ktorá sa šíri rýchlejšie než na jej začiatku pred viac než pol rokom. „Relatívne voľné leto je preč, teraz sú pred nami ťažké mesiace," povedala. „Aká bude zima, aké budú naše Vianoce, o tom sa rozhodne v nasledujúcich dňoch a mesiacoch," poznamenala Merkelová. Nemecko dosiahlo podľa údajov Inštitútu Roberta Kocha (RKI) v sobotu opäť nový rekord v počte novonakazených koronavírusom za uplynulých 24 hodín - za piatok pribudlo 7 830 prípadov a ochoreniu Covid-19 podľahlo ďalších 33 osôb.