Ekonomický expert Za ľudí Tomáš Meravý v reakcii na udalosti v strane svojich kolegov nešetril. Vo svojom statuse vytiahol čísla, ktoré predstavujú výplaty, benefity či úroky, ktoré strana platí svojmu zakladateľovi Andrejovi Kiskovi. T. Meravý napísal, že k frakcii okolo Márie Kolíkovej sa nepridal kvôli auditu, ktorý preukázal vysoké odmeny pre niektorých členov.

„Keď vypukol konflikt v strane Za ľudí, mojou prvou reakciou bolo zostať nestranný a snažiť sa sprostredkovať zmier medzi oboma krídlami. Kolegov som viackrát vyzýval, aby sme konflikt riešili za zavretými dverami a nebrýzgali na seba cez médiá," vysvetlil.

Situácia sa mala podľa neho zmeniť, keď sa po odvolaní Tomáša Lehotského a Romana Krpelana dostal k finančným účtom a zmluvám strany a vykonal interný audit. Výsledky ho nakoniec prinútili hlasovať proti zvolaniu mimoriadneho snemu. „Z auditu som sa totiž dozvedel, ako si za bývalého vedenia úzka skupinka privilegovaných z tejto strany urobila zlatú baňu," napísal.

Vysoké odmeny a benefity mali podľa neho dostávať napríklad generálny manažér Roman Krpelan, Vladimíra Marcinková či Tomáš Lehotský. Mesačné výdavky generálneho manažéra vyčíslil na 8 872 eur, poslankyňa Marcinková si mala nechať do júna 2021 preplácať služobný telefón a riaditeľ kancelárie Lehotský mal stranu za december stáť 14 601 eur.

Na Andrej Kiska FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Remišová sa bála odvolania z čela strany, lebo nechcela prísť o vládnu funkciu, myslí si Kiska

Meravý sa vyjadril aj k Andrejovi Kiskovi, ktorý mal podľa neho zarobiť minulý rok na úrokoch viac ako 28-tisíc eur. „Ako je známe, Andrej Kiska požičal vlastnej strane 1,75 milióna eur na volebnú kampaň s ročným úrokom 3 percentá. Minulý rok zarobil na úrokoch 28 673 eur. Strana spláca pôžičky zo štátneho príspevku. Zmluvy o pôžičke zakazujú veriteľom, aby akýmkoľvek spôsobom ovplyvňovali stranu. To však Andrejovi Kiskovi zjavne nijako nebráni v tom, aby neustále do nej zasahoval v prospech svojich chránencov, hoci už nie je jej členom," dodal na záver ekonomický expert strany Za ľudí.