Novinka, ktorá mala premiéru pred necelými tromi týždňami, nie je DiCapriovým prvým dokumentom o klíme. Najnovšia snímka sa však nezaoberá iba hroziacou apokalypsou, ale aj riešeniami. TRENDOM oslovení odborníci na klímu hodnotia dokument pozitívne, našli však aj menšie chybičky.

„Pokiaľ dokážeme zvrátiť zmeny klímy včas, bude to bezprecedentný úspech v histórii ľudstva.“ Týmito slovami začína dokument slávny hollywoodsky herec a vzápätí dodáva: „Čas beží.“ Hodiny naozaj tikajú a od čias, keď človek začal spaľovať fosílne palivá, prešlo už veľa rokov. Niežeby ľudstvo nepretváralo celú planétu odvtedy, ako sa druh Homo sapiens postavil na nohy. Ale po tom, čo človek začať spracovávať uhlík usadený milióny rokov hlboko pod zemou, sa klimatické zmeny začali rapídne zrýchľovať.

Ľad v ohni sa začína klasicky mapovaním klimatických zmien, za ktorými stojí človek. Zobrazuje to najmä vysokou koncentráciou oxidu uhličitého (CO2) v atmosfére v porovnaní s predindustriálnou érou, teda érou pred priemyselnou revolúciou, ktorá začala približne v 18. storočí. Tieto nárasty sú v dokumente pekne vizuálne spracované, čo divákovi umožní veľmi ľahko si uvedomiť, ako rýchlo sa namerané hodnoty zmenili za posledných pár rokov.

Nebezpečný metán

Aby bolo divákovi úplne jasné, že klimatické zmeny sú tu s nami naozaj, tvorcovia filmu ich ilustrujú na topiacej sa Arktíde. Jej rozloha sa totiž za posledné roky rapídne zmenšila.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa