Yahoo vo štvrtok uviedla, že jej ešte v roku 2014 ukradli informácie o najmenej 500 miliónoch užívateľských účtov, vrátane mien, e-mailov, telefónnych čísel, dátumov narodenia, hesiel a bezpečnostných otázok a odpovedí používaných na overenie majiteľa účtu.

Útočníci však nezískali informácie o platobných kartách či bankových účtoch. Doterajším najväčším hackerským útokom bolo prelomenie 359 miliónov používateľských účtov MySpace, uviedla na svojich stránkach BBC.

Yahoo vyhlásila, že za krádežou stál zrejme „štátom sponzorovaný“ útočník, teda hacker pracujúci pre zahraničnú vládu. Bližšie informácie však neuviedla. Agentúra Reuters s odvolaním sa na informácie troch úradníkov amerických spravodajských služieb dodala, že útoky sú podobné tým, ktoré v minulosti boli spojené s ruskými spravodajskými službami.

Yahoo už niekoľko rokov bojuje o priazeň používateľov jej digitálnych služieb. Využívatelia služieb stále častejšie odchádzajú ku konkurenčným spoločnostiam ako Google a Facebook. Odhalenie krádeže informácií môže ešte zhoršiť jej doterajšie problémy a spôsobiť pokles počtu užívateľov aj príjmov z reklamy.

O útoku nevedeli

Firma nevysvetlila, prečo jej trvalo tak dlho, než útok odhalila. Ani z bezpečnostných dôvodov nevysvetlila, ako dospela k svojim záverom o útoku. Uviedla iba, že spolupracuje s americkým Federálnym úradom pre vyšetrovanie (FBI) a ďalšími inštitúciami. FBI vo svojom vyhlásení napísala, že berie tento útok veľmi vážne a že zistí, ako sa stal a kto je zaň zodpovedný.

Yahoo sa začala zaoberať možnosťou narušenia v júli, zhruba v čase, keď stránky Motherboard oznámili, že hacker používajúci meno Peace sa snaží predať informácie o účtoch zhruba 200 miliónov užívateľov Yahoo. Firma síce nenašla dôkazy o tomto útoku, odhalila však oveľa väčší útok.

Yahoo tiež tvrdí, že informuje všetkých dotknutých užívateľov a radí im, ako sa chrániť. Odporučila tiež všetkým užívateľom zmeniť heslá, ak tak ešte od roku 2014 neurobili. Ak rovnaké heslo užívajú aj pre prístup na iné stránky, mali by tieto heslá tiež zmeniť.

Dopady na predaj

Zatiaľ nie je jasné, či správa o krádeži údajov ovplyvní plán spoločnosti Yahoo predať svoje hlavné internetové aktivity americkej telekomunikačnej firme Verizon Communications. Tá sa na kúpe týchto aktivít za 4,83 miliardy dolárov dohodla tento rok v júli a transakcia má byť dokončená najskôr na začiatku budúceho roka.

Verizon má tak priestor pre rokovanie o novej ceny alebo môže od kúpy ešte odstúpiť, čo by sa podľa agentúry AP mohlo stať, ak by používatelia začali od Yahoo odchádzať alebo na firmu podávať žaloby. Verizon uviedol, že toho o krádeži zatiaľ príliš nevie, nemôže sa tak k ďalšiemu vývoju vyjadriť.

Yahoo patrí vo svojom odbore k priekopníkom a na konci 90. rokov minulého storočia to bol dominantný poskytovateľ e-mailových účtov zadarmo. Firmu však neskôr dohnala a nakoniec predbehla konkurencia.