Na posledných piatkových protestoch Za slušné Slovensko v Trenčíne syn miestneho podnikateľa Rafael Janíček verejne upozornil na korupciu, ktorá sa v súvislosti s jeho rodinou tiahne už niekoľko rokov. Mafiánska skupina Čongrádyovcov mala obrať jeho rodinu o majetok, a to pomocou sudcov aj policajtov.

Jednou zo sudkýň, o ktorej hovoril, je aj staronová štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti za Smer-SD Monika Jankovská. Mediálne sa zviditeľnila najmä vlaňajšou neúspešnou voľbou do Súdnej rady, keď sa proti jej nominácii postavila vtedajšia ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd).

M. Jankovská najskôr mala dať otca R. Janíčeka do väzby, aby sa Čongrádyovci a mafia zmocnili ich rodinného majetku, opisuje prípad Denník N. Časť výťažku za to mala ísť priamo M. Jankovskej, štátnej tajomníčke.

Pár dní pred piatkovými demonštráciami dostali viaceré médiá dve videá, na ktorých sú svedectvá týkajúce sa opísanej korupcie.

Otec Ondrej Janíček na jednom vysvetľuje, ako prišiel kvôli mafii a sudcom o majetok. Na druhom rozpráva Michal Vida o fungovaní trenčianskeho podsvetia, ktoré koncom 90. rokov riadil Peter Čongrády. M. Vida priznáva, že bol súčasťou tejto mafiánskej skupiny.

Podozrenia z prepojenia M. Jankovskej na mafiánskeho bossa zaznievajú, odkedy sa stala štátnou tajomníčkou ministerstva spravodlivosti od roku 2012, za ministrovania Tomáša Boreca (Smer-SD). Do úradu prišla z krajského súdu v Trenčíne.

Nepoznám sa s nimi

„Šesť rokov dookola vysvetľujem, že sa nepoznám s Čongrádyovcami. Nemám k nim žiaden vzťah, nie som ich švagriná, nikto od nich nebol na mojej svadbe a nikdy ma nekontaktovali,“ vysvetlila M. Jankovská Denníku N vo svojej kancelárii.

Peter aj Ľuboš Čongrádyovci sú už po smrti. Jedného zastrelili v roku 2004, brat Ľuboš vypadol z okna luxusného hotela počas dovolenky v Dominikánskej republike pred siedmimi rokmi. Mafiánski bratia vyrastali v Detskom mestečku v Trenčíne, kde boli zhodou okolností vychovávateľmi aj súčasní svokrovci M. Jankovskej. Odtiaľ sa jej manžel pozná s Čongrádyovcami, no tí nepatrili do rodiny, o ktorú sa starali Jankovskí.

M. Jankovská uviedla, že nikdy nepočula o tom, že by sa na ňu Čongrádyovci odvolávali a kryli sa konexiami. Do Trenčína sa vydala v roku 1994 a zakrátko porodila po sebe dvoch synov. Hovorí, že okrem kolegov, justičných čakateľov a lekárov, „keďže môj manžel je lekár“, nemala šancu spoznať iný okruh známych.

Médiám prišli videá o korupcii štátnej tajomníčky Jankovskej

Štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská, Peter Pellegrini, Robert Fico a Robert Kaliňák v septembri 2016 Zdroj: SITA

R. Janíček obvinil aj krajského sudcu Jozefa Janíka, ktorý rozhodoval v rovnakej kauze v odvolacom konaní a rozsudok potvrdil. Sudcu chceli vyšetrovať, ale Ústavný súd na to nedal súhlas. R. Janíčka už podľa M. Jankovskej právoplatne odsúdili za ohováranie sudcu J. Janíka. Podobne ho súdia aj za ohováranie M. Jankovskej, aj jej švagra - sudcu Róberta Jankovského.

Žitňanská si video nepozrela

R. Janíček Denníku N povedal, že videá poslal ešte minulý rok v lete na Generálnu prokuratúru a ministerstvo spravodlivosti. Dnes už exministerka Lucia Žitňanská (Most-Híd) si spätne spomína, že dostali niekoľko listov, ktoré sa týkali štátnej tajomníčky M. Jankovskej. Prišlo aj CD, ktoré si vraj ani nepustila.

Podľa nej bolo zrejmé, že podnety dostali aj príslušné inštitúcie. Na Generálnu prokuratúru, či Úrad špeciálnej prokuratúry sa teda ani neobrátila. „Nie. Vychádzala som z toho, že už to majú,“ povedala L. Žitňanská pre Denník N.

M. Jankovská podozrenia ministerke vysvetľovala. Poprela ich a bránila sa aj podaným trestným oznámením na R. Janíčka. Prečo sa doposiaľ s podozreniami nič nestalo, exministerka vysvetliť nevie. „To je otázka na orgány činné v trestnom konaní.“

Bola vypovedať, odvtedy nič

Krajská prokuratúra v Trenčíne Denníku N potvrdila, že M. Vida u nich vo veci korupcie ešte pred rokom vypovedal.

„Dňa 20. februára 2017 bola na Krajskej prokuratúre Trenčín spísaná s pánom Michalom Vidom zápisnica o trestnom oznámení, ktorá bola v jej časti týkajúcej sa podozrenia z korupčnej trestnej činnosti obratom odstúpená z dôvodu vecnej príslušnosti Úradu špeciálnej prokuratúry.“ Úrad špeciálnej prokuratúry na otázky zatiaľ neodpovedal.

M. Jankovská hovorí, že v minulosti bola na policajnom prezídiu vypovedať ako podozrivá z korupcie. „Mám pocit, že to bolo riadne prešetrené, pretože ak by nebolo, tak asi nasledujú ďalšie úkony. Predvolali by ma na ďalšie výsluchy a nepredpokladám, že sa to skončilo len mojim výsluchom ako podozrivej,“ dodala.

NAKA na otázky, ako podozrenie voči M. Jankovskej vyšetrila, neodpovedala. Elitný úrad však riešil aj samotné ohováranie M. Jankovskej zo strany R. Janíčka a dnes už jeho vinu posudzuje Okresný súd v Bánovciach nad Bebravou (ohovoránie R. Jankovského) a súd Bratislava I. (ohovoránie M. Jankovskej)