V čase rastúcej paniky súvisiacej s pandémiou koronavírusu Igor Matovič zvažoval možnosť totálneho uzavretia krajiny – blackoutu. Podľa odborníkov to bol nekoncepčný nápad. Taká otvorená krajina, akou Slovensko je, sa pred svetom zatvoriť nedokáže.

Vladimír Putin
Neprehliadnite

Rusko vyhralo súboj o prvenstvo v registrácii vakcíny. No dobiehanie západu prehráva

Na druhej strane zemegule sa však podobný prístup podarilo úspešne realizovať. Ostrovný štát Nový Zéland sa hermeticky uzavrel a ako prvý na svete dokázal vírus eliminovať.

Začiatkom júna premiérka Jacinda Ardernová oslovovala malým tančekom prísny prístup krajiny, kde každý prichádzajúci zo zahraničia musel ísť do povinnej karantény.

Po 102 dňoch bez jedinej nákazy však novozélandský sen skončil. V krajine sa opäť objavil vírus.

Neočakávaná transmisia

Nákaza sa prvotne prejavila u štyroch členov jednej rodiny v najväčšom meste Aucklande. Jej zdroj však ostal neznámy. Zdravotnícke úrady začali zvažovať možnosť alternatívnej formy nákazy, inej ako prenos z človeka na človeka.

Dôvodom ich obáv je zamestnanie jedného z nakazených, ktorý pracuje v sklade s mrazenými výrobkami. Začali tak skúmať aj možnosť, že sa mohol nakaziť z povrchu tovarov, s ktorými prišiel do styku.

Práve takýto typ nákazy preverujú aj v Číne, kde sa v posledných dňoch viackrát potvrdil výskyt nového koronavírusu na povrchu mrazených tovarov dovezených z Južnej Ameriky.

Vakcína proti Covid-19
Neprehliadnite

Ani vakcína proti koronavírusu nemusí pomôcť. Tretina ľudí očkovanie odmieta

Čínske úrady potvrdili existenciu vírusu na obale z kreviet dovezených z Ekvádora. Pozitívny test bol zistený pri rutinnej inšpekcii. Dosiaľ nepredpokladali, že by sa vírusom nakazil ktokoľvek, kto s obalom prišiel do styku.

Ekvádorský prípad však nebol jediný. Testy v meste Šenzen ukázali, že koronavírus sa nachádza na balení kuracích krídel dovezených z Brazílie a dokonca aj na ich mäse. Žiadny z pracovníkov, ktorý s nimi prišiel do styku, však nemal pozitívny test.

Čínske úrady napriek tomu odporúčajú pri kúpe mrazených výrobkov opatrnosť.

Zisťuje sa pôvodca

Vírus dokáže prežiť na povrchu predmetov, najmä na plaste, až 72 hodín ukázala štúdia zverejnená v magazíne Lancet. Ďalšie štúdie naznačili, že ideálnym prostredím pre koronavírus sú teploty v okolí štyroch stupňov.

Je tak možné, že vírus dokáže v mrazničke či chladničke prežiť omnoho dlhšie, ako si odborníci pôvodne mysleli, čo potvrdzujú prípady dovezeného tovaru z Južnej Ameriky. Svetová zdravotnícka organizácia ale zatiaľ neregistruje potvrdenú infekciu koronavírusu z obalov.

Podľa epidemiológov je vysoko nepravdepodobné, aby sa človek nakazil z obalu, aj keď vylúčiť sa to nedá. Na nákazu je totiž potrebné väčšia koncentrácia vírusu. Epidemiológovia v súčasnosti rozoberajú genetickú štruktúru získaných vírusov, aby dokázali túto alternatívu nákazy potvrdiť alebo vyvrátiť.  

V Berlíne protestujú proti koronavírusovým nariadeniam
Neprehliadnite

Ľudia stratili trpezlivosť a ostražitosť. Pandémia sa vzmáha napriek letným horúčavám

Krajina sa zatvára

Už štyri prípady nového koronavírusu spôsobili na Novom Zélande paniku. Napriek tomu, že krajina je populačne rovnako veľká ako Slovensko, mesto Auckland má až 1,7 milióna obyvateľov.

Po zistení nákazy zaviedli úrady v celej krajine druhý stupeň opatrení, no pre Auckland platí až tretí stupeň. Ten znamená povinnosť ostať doma s výnimkou nutných ciest.

V obchodoch vznikli rady, vybrané tovary sa predávali iba v limitovaných objemoch, ľudia začali masívne chodiť na testy. Aby mesto neopustili, bezpečnostné zložky zatarasili všetky hlavné ťahy.

Ekonomické následky

Uzavretie novozélandskej ekonomiky spôsobí veľké hospodárske škody, ktorých rozsah bude známy až v septembri. Na ich zmiernenie centrálna banka po ohlásení nových prípadov koronavírusu takmer zdvojnásobila kvantitatívne uvoľňovanie.

Najväčším exportným sektorom Nového Zélandu je turizmus, ktorý priamo tvorí takmer šesť percent HDP a nepriamo ďalšie štyri percentá. A pokračujúce uzavretie krajiny neveští nič dobré pre jeho budúcnosť.

Príklad Nového Zélandu ukazuje, že boj s koronavírusom bude dlhý a komplikovaný.