Ste obrovským fanúšikom zdieľanej ekonomiky (sharing economy), kde tovary a služby neposkytujú podnikatelia a firmy, ale bežní ľudia a obyčajné domácnosti. Vy cez appku Airbnb, cez ktorú ponúkate bývanie, zarábate väčšinu svojich príjmov. Ako sa vám s ňou žije? 

Slovensko je trošku v oblasti zdieľanej ekonomiky pozadu. Médiá to na Západe stále riešia, ľudia o tom píšu a zdieľajú si svoje vedomosti a skúseností. Ja nie som žiadna výnimka, keďže som sa o Airbnb dozvedel len nedávno a náhodne od jedného kamaráta, ktorý to už robí dlhšie. Pri svojom byte som nemal čo stratiť, pretože nájom, ktorý som mal pri ňom nastavený dlhodobo, mi nevedel pokryť všetky náklady. Od nájomníčky som mal 650 eur mesačne: tieto peniaze mi stačili vykryť ledva hypotéku, no nevedel som s nimi vyplatiť náklady na celý byt ako je inkaso, internet a podobne. 

Mobilná aplikácia Airbnb je pomocník pri cestovaní a spôsob ako si privyrobiť. S Airbnb totiž nebývate v hoteloch, ale u niekoho doma. Ľudia prenajímajú prázdne izby, celé byty aj domy. Záleží len na preferenciách a tiež finančných možnostiach. Môžete bývať na zámku, vo vile, záhradnom domčeku, stane alebo kdekoľvek kde vám to umožní prenajímateľ - hoster.

Ak chcete speňažiť vlastnú nehuteľnosť - napríklad počas vašej dovolenky, môžete naopak prenajať niekomu svoj byt. S hosťami sa dohodnete na odovzdaní kľúčov od bytu, ich vrátení a podmienkach bývania. Potom sa vzájomne ohodnotíte. Ako hosť napíšete krátku recenziu na poskytnuté služby a priestory a prenajímatelia ohodnotia svojich hostí. Ak poskytnete zlý servis alebo sa neslušne správate, hrozí vám, že službu už v budúcnosti nevyužijete.

Na byt v centre Bratislavy ste mali náklady okolo 800 eur, teda ste boli v strate aspoň 150 eur?

Áno, presne, ale už je to lepšie, lebo som si hypotéku refinancoval a znížil sa úrok. Ale na začiatku minulého roka som vážne rozmýšľal, čo s tým bytom budem vôbec robiť. V tom čase to vyzeralo najbližšie k tomu, že sa ho zbavím a predám ho.  

Prečo ste ho vôbec kupovali?

Pretože vtedy som mal veľa peňazí. Vtedy mali všetci viac peňazí. Bolo to v roku 2007, keď bola na trhu bublina a aj peniaze mali vtedy úplne inú hodnotu a nik to veľmi neriešil. Všetci okolo kupovali byty, rovnako ma do kúpy bytu povzbudzovali aj rodičia. A tak som si prikúpil štvorizbák, ktorý som prerobil na trojizbák. Platí ale, že čím je väčší byt, tým ťažšie ho na Slovensku prenajmete. Ľudia chcú ísť do menších bytov, ktoré sú lacnejšie. Predsa len veľký byt v centre Bratislavy je pre priemerne zarábajúcich ľudí pridrahý.

Na Airbnb ste nakoniec hodili nielen vlastný byt, ale aj byt, ktorý ste si prenajali od kamaráta. Prečo také riziko?

Najprv som vo svojom byte chcel prenajať jednu izbu s tým, že v druhej som chcel bývať. Letná sezóna sa začala a ja som sa ani nenazdal a v priebehu pár dní bola izba vybookovaná na celý mesiac dopredu. Zárobok bol 940 eur. Potom som ho ponúkal celý a zarobil ešte viac.

Ten druhý byt bol pre mňa experiment, byt od kamoša si na seba zarába. Môj vlastný byt je v širšom centre, ale turista, keď ide do Bratislavy, tak by najradšej chcel bývať priamo na Hlavnom námestí. Preto som sa rozhodol, že si prenajmem od kamoša byt na Dunajskej ulici, ktorý je len kúsok od Hlavného námestia a šupnem ho na Airbnb Bratislava.

Prenajímate teda dva byty. Koľko vám zarobia?

Nebudem konkretizovať, ale od týchto súm treba odpočítať náklady na hypotéku, prenájom, upratovanie, dane. Ale stále sa to oplatí.

Pre ujasnenie nákladov bol kľúčový prvý mesiac v biznise, keď boli náklady najvyššie: Za byt na Dunajskej (od kamaráta) musel zaplatiť na začiatku 1 000 eur (nájomné plus záloha), za jednoizbák, kde reálne v Bratislave býval ďalších 700 eur (nájomné a záloha) a potom pokryť náklady na tretí (a jeho vlastný) byt vo výške 800 eur, čo bola hypotéka a inkaso. M. Starkov priznáva, že vtedy „roztočil finančnú špirálu na plný knedlík, ale opačným smerom“. 

Kamarát sa s tým zmieril, že vám prenajal byt, ktorý ďalej ponúkate na Airbnb?

Platím mu nájom a zvyšné peniaze sú moje a zarába mi to. On bol s tým v pohode, že ja jeho byt vlastne otáčam na trhu. Povedal mi, že na to nemá čas a tak aj ten byt vyzeral: bol skutočne v hroznom stave. Bola to len jedna miestnosť a kopec naskladaného nábytku.

To, čo som urobil, bolo, že som ho veľmi efektívne a lacno prerobil za nejaké tri stovky. Dal som do neho nové tapety, obrazy a iné veci tak, aby vyzeral na prvý pohľad veľmi pekne. Ľudia, ktorí si na dva dni prenajmú apartmán, neriešia až tak detaily. Pre nich je dôležitejšie, že bývajú v centre a že sa môžu zabávať od rána do večera a naopak.

Matej Starkov: Ponúkam byty cez Airbnb a zarába mi to skvele

Byt na Dunajskej ulici v Bratislave dostal umelecký názov Artistic Old Town Funky Studio Zdroj: Airbnb.com

Matej Starkov: Ponúkam byty cez Airbnb a zarába mi to skvele

Z bytu v centre mesta má príjmy M. Starkov mesačne asi 1000 eur Zdroj: Airbnb.com

Klientelou sú teda predovšetkým turisti?

Áno, takmer 90 percent tvoria turisti alebo ľudia, ktorí sem dojdú za biznisom. Nájdu sa však medzi nimi aj ľudia, ktorí do Bratislavy prídu z východného Slovenska a na výlet si booknú izbu práve cez Airbnb.

Zaberie to veľa času a energie starať sa po každej návšteve o upratovanie?

Áno, ale teraz mi s tým pomáha už kamarátka. Prvý polrok som však bol na všetko sám. V konečnom dôsledku, závisí od vás, koľko si chcete zarobiť. Cena na Airbnb má niekoľko zložiek. Povedzme, že môj byt prenajímam pre tri osoby, ale viem tam ubytovať naraz až piatich ľudí. Základná cena bytu je teda nastavená pre troch ľudí a za každú ďalšiu osobu si môžem naúčtovať ďalšie peniaze, rovnako do ceny môžem nahodiť aj náklady na upratovanie. Samozrejme, ak chcete mať viac peňazí, tak si to upratovanie budete robiť sami.

Prečo svoje know how dávate bez problémov von?

Kamaráti mi vravia, že som blázon, pretože teraz to bude chcieť robiť každý a zvýši sa ponuka bytov na Airbnb, ale pravda je taká, že v prvom rade sa zvýši kvalita poskytovaných služieb. Veľa ľudí si myslí, že je to jednoduchá robota, ale tak to nie je. Ak to chcete robiť skutočne poctivo a kvalitne, aby hostia dobre hodnotili váš byt a aby sa zobrazoval v Airbnb na popredných priečkach, tak sa o to všetko musíte starať. Musíte sa starať o servis, ktorý hosťom poskytujete, musíte updatovať svoju ponuku na stránke a prispôsobovať ju trhu. V konečnom dôsledku sa to vždy odrazí na referenciách (reviews), ktoré za to od hostí dostávate.

Na Západe je úplne normálne, že sa ľudia bavia o tomto biznise a sharujú si navzájom skúsenosti a tipy. Aj o tom je zdieľaná ekonomika. Nezdieľate len to, čo máte, ale zdieľate aj svoje vedomosti medzi sebou. Na webe je milión videí, kurzov a tipov ako byť top hoster a robiť to naozaj dobre.

Len si uvedomte, aká je konkurencia v New Yorku, kde je 40-tisíc ponúk. Samozrejme, že aj dopyt je väčší, ale tam je konkurencia brutálna. Ani u nás to nefunguje tak, že keď si chcete zarobiť na svojom byte, tak to len prasknete na Airbnb a necháte ho tam vykvasiť bez toho, aby ste sa o svoju ponuku starali.

Tak prezraďte nejaké triky.

Spýtam sa skôr: Prečo Airbnb nabralo takú popularitu a úspešnosť? Ľudia boli už znudení hotelmi, boli znudení zo sterilného prostredia. Pre nich je zaujímavejšie, keď prídu do súkromného bytu, ktorý dýcha životom, kde ich uvedie nejaký týpek, dá im mapu a odporučí miesta, ktoré by si mali v Bratislave pozrieť. Prípadne im v chladničke nechá nejaké jedlo, aby mali čo zjesť na raňajky.

Je to vždy lepšie riešenie ako sterilné hotely. Aj keď príde do Bratislavy konkurencia, tak jedno je isté. Musíte to robiť kvalitne, venovať tomu čas a z vlastnej skúsenosti viem, že to nie sú až tak ľahko zarobené peniaze. Možno som to vo svojich blogoch trocha nadľahčil, ale bol za tým kopec práce. Keď som napríklad zariaďoval ten byt na Dunajskej, nič iné som nerobil. Mesiac som lietal po obchodoch hore-dole a dal som vtedy do toho neskutočne veľa energie. Stálo to však zato.

Nezohráva úlohu aj lokalita? Ponúkate byty v centre Bratislavy, váš konkurent v Dúbravke jednoducho ťahá za kratší koniec.

Môj kamoš prenajíma nehnuteľnosť v Ružinej a funguje mu to. Ide o to, že sa to dá robiť hocikde. Samozrejme, že Dúbravku nemôžete porovnávať s Long Islandom v New Yorku, ale kdekoľvek máte byt, dá sa to robiť. Keď do toho dáte správnu energiu, vráti sa vám to.

Matej Starkov: Ponúkam byty cez Airbnb a zarába mi to skvele

Hudobníkovi Matejovi Starkovi zarába Airbnb niekoľko stoviek mesačne. Zdroj: Facebook M. S./Viktor Cicko

Ako to vôbec stíhate manažovať? Ak máte na takmer každý deň booknutého klienta, jednoducho ho musíte sledovať – odovzdať kľúče, upratať, osobne sa s ním stretnúť a pokecať. Dá sa to stíhať popri štandardnej práci?

Všetko je o tom, aký ste šikovný a ako si ten systém nastavíte. Môžete len hosťovi odovzdať kľúče a zdrhnúť preč, alebo sa mu môžete venovať viac. Viem si predstaviť, že niekto drie v práci celý deň, ktorá ho nebaví a toto by mu možno sadlo lepšie. Je to oveľa flexibilnejšie a aj menej časovo náročné.

Hlavne v dnešnej dobe je možností veľmi veľa. A takisto na zdieľanú ekonomiku sa nabaľujú ďalšie komplementárne služby. Jedna z nich, Guesty.com, napríklad ponúka, že spravia celú logistiku za vás a to len za tri percentá zo zisku. To znamená, že vedú celú komunikáciu s hosťami, ktorí chcú prísť na váš byt, zorganizujú aj upratovačov, napíšu za vás review a x iných vecí. Jediná vaša povinnosť je odovzdať návštevníkom kľúče, ale aj to môžete vyriešiť napríklad tým, že človek, ktorý vám uprace byt, tak zanechá kľúč v kaviarni pod domom. Vy môžete pokojne cestovať po svete a táto firma sa vám o to cakumprásk postará. Je to cloudové riešenie, takže Guesty funguje aj na Slovensku. Ďalšia služba Beyond Pricing vám automaticky upravuje cenu bytu podľa cien bytov v okolí.

Ak sa vrátim ku Guesty, je otázka či to chcete naozaj používať? Možno ľudia, ktorí prídu na váš byt, vás chcú aj naozaj spoznať, chcú osobný kontakt a nechcú sa rozprávať s nejakým superinteligentným algoritmom či robotom na internete. Všetko je na vás. Môžete byť v džungli a o všetko sa postarajú nadstavby k Airbnb, ale je otázne, ako dlho vám tento biznismodel vydrží.

Matej Starkov: Ponúkam byty cez Airbnb a zarába mi to skvele

Fotografia Mateja Starkova ako rockstar Zdroj: Jozef Palenik

Airbnb vám nielen zarába, ale v istom čase aj zachránilo kožu, keď ste nevládali hypotéku splácať.

Airbnb prišlo v tomto pre mnohých ako vykúpenie. Finančná kríza zasiahla trh a ľudia nevládali svoje dlhy splácať. Airbnb im ponúklo možnosť, ako svoje nehnuteľnosti a investície lepšie zhodnotiť. Príkladom je San Francisco, kde mesačná renta stojí vyše dve tisícky dolárov. Čítal som príbeh chalana, ktorý mal veľký problém splácať hypotéku a už to vyzeralo tak, že mu ten byt banka zoberie. Teraz je vysmiaty, venuje sa podnikaniu a svoj byt prenajíma cez Airbnb za 300 dolárov na noc, čo je v podstate super cena, ak tam príde turista s partiou kamošov a náklady si podelia. Spokojné sú obe strany a hoster zarobí na byte trojnásobok.

Výhodou Airbnb je to, že to môžete robiť všade a v súčasnosti platí, že čím neobvyklejšie miesto, tým lepšie, pretože ľudia sú ochotní priplatiť si za zážitok. Pokojne aj jaskyňu, ak ju máte. Teraz som videl, že pri Zvolene niekto prenajíma indiánske stany – týpí. A to je pri Zvolene, chápete? Predávate jednoducho zážitok. Pokojne ponúknite karavan napríklad. Tu platí, že ľudia by v tom nechceli bývať celý život, ale na dva dni si to kúpia, lebo je to cool a môžu si to aspoň takto vyskúšať.  

Ako tvoríte cenu za prenájom? Sledujete konkurenciu a meníte ju podľa aktuálnej ponuky konkurentov?

Samozrejme, musíte to neustále sledovať. Napríklad tento mesiac mám menšiu krízu a jeden z bytov nie je úplne vybookovaný. Je to síce haluz, ale momentálne hľadám príčinu. Musím sa viac snažiť alebo jednoducho je ponuka už taká veľká, že pri mnou stanovenej cene to neviem prenajať. To si ale nemyslím a razím teóriu, že keď ponúkate super servis, tak máte byt obsadený celý mesiac. Samozrejme, že trh musíte sledovať a upravovať ceny. Je to v podstate niečo, ako tá hra Podnikateľský trenažér, čo sme sa hrali ako deti.

Upravujete ceny aj podľa letnej sezóny a potom nastavíte nižšiu cenu na január alebo február?

No jasné. Ale január a február som mal naozaj super, každý má strašil, ale nakoniec to dopadlo veľmi dobre. Teraz v marci mám však problém. Nemyslím si, že je marec horšie obdobie ako február alebo že bytov je v ponuke priveľa. Jednoducho som niečo zanedbal a musím sa z toho poučiť.

Na blogu ste zľahčovali aj prácu taxikára cez Uber. Zmenili ste pohľad na nervóznych taxikárov?

Tak trochu, lebo je to fakt makačka. Uber v Bratislave som si vyskúšal na dva týždne, ale už to nerobím, pretože auto nebolo moje, ale požičal som si ho od kamarátky. Super na tom bolo, že som si vyskúšal iné povolanie a popritom som si zarobil. Cez Silvestra som si zarobil asi štyri kilá, bežné dni od 50 do 100 eur. Ak by som mal vlastné auto, zrejme by som to robil aj naďalej, lebo ma to bavilo. Nech si taxikári nadávajú na uberistov, koľko chcú, ale jednoducho oni priniesli vyššiu kvalitu služieb.

Stretli ste sa aj s vyhrážkami od taxikárov?

Nie, nestretol, ale veľa ľudí sa ma pýtalo, aké to je a naopak, ja som sa zaujímal o to, prečo jazdia cez Uber a nie taxíkmi. Povedali mi len to, čo som vedel: Nechcú taxikárov, ktorí sú nazlostení a znudení, ale ani sa nečudujem. Kokos, viete, aké je to ťažké byť taxikárom? Byť na zadku 14 hodín denne, to vás bolí celé telo. Na druhej strane je super to, že popri tom si môžete robiť iné veci – počúvať audio knihy, štrikovať alebo čítať si.

Kde ste postávali, keď nemáte vyhradené miesto?

Hocikde som to odstavil a bolo. Postupne som objavil triky, kde je dobré sa zdržiavať. Super je napríklad letisko. Turisti si uvedomujú, že bežným taxíkom by zaplatili veľa. Minule mi kamarát vravel, že šiel pristaveným taxíkom po prvú zákrutu a už bolo na taxametri 20 eur. Jednoducho nie všetci sú takí, ale neuveriteľne si kazia biznis tým, že sa snažia turistu ozbíjať o všetky drobné.  

Pri Airbnb ste spomínali pozitívne referencie od klientov. Využili ste triky z Airbnb aj pri Uberi?

Fakt je, že spätná väzba na vás je v dnešnej dobe veľmi dôležitá. Presne o tejto spätnej väzbe je zdieľaná ekonomika. Aj napríklad taký Uber prestane cez svoj algoritmus dohadzovať biznis vodičom, ktorí majú zlý rating. Rovnako to platí aj pri Airbnb – ak máte zlý rating, nikto k vám nepôjde bývať. Pritom v aute stačí robiť maličkosti, aby sa človek cítil príjemnejšie. Byť spontánny alebo ponúknuť mini občerstvenie, ako je cukrík. Istý čas som mal v aute aj tarotové karty a cestujúci si mal potiahnuť jednu z nich a ja som im povedal, čo sa mu stane – troška srandy. Máte možnosť s ľuďmi zažívať akýsi film. Každý z nich má svoj príbeh a haluze. Samozrejme, niektorí ľudia sa chcú len odviesť, ale niektorí si chcú aj pokecať.

Odvádzate dane a odvody? Nemali ste problémy s úradmi?

Každú prácu by ste mali robiť pocitivo, aby bola dlhodobo udržateľná. Uber je v tom dobrý, lebo vás v týchto veciach vzdeláva. S uberistami majú stretnutia, na ktorých im hovoria, ako sa majú ich príjmy zdaňovať. Snažia sa vás poučiť o vašich povinnostiach. Takisto každých pár týždňov vám pošlú z centrály motivačný mail, ku ktorému pripoja takzvanú heat mapu. Na nej sú zakreslené najsilnejšie hodiny, kedy je málo taxikárov v uliciach, ale zároveň je veľký dopyt. A práve vtedy treba vyraziť s autom do ulíc, lebo sa dá dobre zarobiť.

Na Uberi je super presne to, že ceny za jazdné sú flexibilné a vedia sa okamžite prispôsobiť situácii na trhu. Niekedy sa jazdí za 1,5 až dvojnásobok sumy. Napríklad po polnoci na Silvestra sa jazdilo až za 5-násobok sumy – stačilo, že ste niekoho odviezli do Petržalky a už ste mali 30 eur na účte.

Úprimne - oplatí sa to celé?

Vždy sa všetko oplatí, keď je sranda. Je to hlavne o vašom nastavení: koľko a kedy chcete pracovať. Sú uberisti, ktorí to robia full-time, venujú sa tomu stále. Predstavte si, že na Slovensku zarobíte počas dňa v bežnej práci v priemere asi 30 eur? Môže byť? To je asi 600 eur mesačne. Samozrejme, že cez Uber si dokážete zarobiť oveľa viac.

Keď ste šikovný a poznáte taxikárske finty, tak si môžete zarobiť aj stovku denne. Všetko to je o tom, ako zmáknete celú problematiku Uberu – kedy chodiť von, kde parkovať, kde sa zdržiavať, aby som nechodil s prázdnym autom a podobne. Ja som si dal plán, že chcem zarobiť tisíc eur a zarobil som si to počas dvoch týždňov, ale bol tam ten Silvester.

Treba sa len oslobodiť od vzorcov v hlave. Súvisí to často aj s výchovou. Dnes existuje vďaka internetu obrovské množstvo možností, ako zarobiť, prípadne zhodnotiť peniaze na trhu. Banky v dnešnej dobe ponúkajú úvery za úroky, ktoré dokážete na trhu otočiť za dvojnásobok. Všetko závisí od vašej šikovnosti a nevadí, ak sa popálite. Nabudúce to už budete vedieť lepšie.

Ste aj hudobník, v júni ste vydali album. Dá sa z hudby vyžiť?

Nie je to úplne jednoduché. Keď som bol ešte v Pare, tak to bolo fajn, lebo Para je značka. Tejto cesty som sa však vzdal, lebo nie úplne mi sedela. Starkov si momentálne len buduje svoju značku a preto je úplne v poriadku, ak má v medzičase vedľajší príjem z Airbnb. Možností je množstvo.

Nedávno som začal písať blog, ktorý sa stal úspešným, pretože sa na ňom venujem množstvu tém. Možností, ako si vybudovať v dnešnej dobe pasívny príjem, je veľa. Stačí len objaviť to, čo vám najviac sadne a rozvinúť to. A aj zdieľaná ekonomika má obrovský potenciál, záleží len na vás, ako ho využijete. Dôležité pritom však je, aby ste sa v tom celom nestratili a aby sa zarábanie peňazí nestalo vaším jediným zmyslom života.