Príprava na celoplošné testovanie v niektorých oblastiach zaostáva. V akých?

Čo sa týka Nitry, tak my ako samospráva sme pripravení. To znamená, že máme dostatok administratívnych pracovníkov a máme vyriešené ochranné pomôcky, ktoré sme na poslednú chvíľu zháňali. Máme taktiež vyriešené odberné miesta, je ich 63.

Horšie je to s vecami, ktoré mali zabezpečiť druhé strany. Konkrétne sú to zdravotní pracovníci, ktorí momentálne chýbajú. Takže aj touto cestou by som chcel apelovať, že pokiaľ je ešte niekto, kto má takúto špecializáciu, nech sa prihlási.

Takže nakoniec to samosprávy stihnú?

Môžem povedať, že máme skvelých zamestnancov, ktorí pripravujú voľby, veľké festivaly, sú maximálne pružní a efektívni. Takže za nás sme to stihli. Nehovorím, že to bolo najľahšie, ale stihnúť sa to dalo. To, že sa podmienky menili za jazdy, považujem ale za veľmi nešťastné.

Máte nejaké indície z ostatných samospráv, či stíhajú alebo nie?

Pokiaľ viem, čo sa týka krajských miest, tam to stojí na zdravotníckom personáli.

Hovoríte, že problém môže byť skôr na strane zdravotníkov. A ako sú na tom  ozbrojené zložky?

Máme informácie, že ozbrojené sily sú pripravené, aj polícia. Na každom zbernom mieste budeme mať príslušníka štátnej polície, takže po tejto stránke je ten personál zabezpečený.

Máte aj predstavu, koľko vám chýba zdravotníckeho personálu?

Informácia, ktorú sú som dostal dnes poobede (štvrtok - pozn. red.) hovorí o tom, že štát dokáže pre Nitru zabezpečiť zdravotníkov len na každé šieste odberné miesto. My ako mesto sme zohnali administratívnych pracovníkov aj do rezervy. Situácia so zdravotníkmi je však kritická. Aktuálne to vyzerá tak, že väčšinu odberných miest neotvoríme.

Neprehliadnite

Caban: Nechápem prečo štát zakazuje firmám testovať vlastných zamestnancov

A čo zapisovanie dát? Budú to robiť administratívni pracovníci alebo ozbrojené sily?

Čo sa týka zapisovania dát a vecí okolo GDPR, budú to riešiť naši administratívni pracovníci.

S celým procesom sú spojené aj vyššie náklady. Dala vláda nejaké stanovisko, že zaplatí alebo preplatí ich ona?

Máme prísľuby o tom, že časť nákladov preplatí. Čo sa týka nákladov na administratívnych pracovníkov, treba povedať, že prísľuby tu boli aj počas prvej vlny, no neboli úplne naplnené. Ako zástupcovia samospráv sme veľmi nespokojní s tým, ako sa s nami jedná. Berieme to preto s rezervou a budeme sa veľmi ostražito pozerať na to, ako nám to bude vykompenzované. Sľuby boli, ale plnenie je niekde inde.

Je situácia s financiami zvládnuteľná?

Tie peniaze, ktoré vynakladáme na prípravy, sú radovo v desiatkach tisíc eur. Možno sa to vyšplhá niečo nad 100-tisíc. V porovnaní s tým, aké príjmy nám vypadávajú na podielových daniach, musíme naozaj škrtiť. Rozpočet máme postavený veľmi konzervatívne a robí nám to problémy, hlavne čo sa týka investičného rozvoja mesta. Mestá potrebujú oveľa viac peňazí. Vidíme, ako to funguje v Českej republike, kde keď mestá majú viac peňazí, dokáže to mesto výrazne posúvať ďalej.

Karlubik Roman, prezident Chemickeho a farmaceutickeho zvazu priemyslu SR
Neprehliadnite

Karlubík: Sme si takmer istí, že po víkendovom testovaní nastanú problémy

Ale to nebude iba váš problém, je to problém celého Slovenska. Tam padol prísľub od ministra financií, že najprv dostanete úver, ktorý sa potom zmení na grant. Je to tak?

Pokiaľ viem, tak všetky veľké samosprávy si tento úver z ministerstva financií zobrali. Áno, minister financií hovoril, že pokiaľ všetko pôjde tak ako má, to znamená, že sa spraví reforma samospráv, tak nakoniec sa tento úver zmení na grant. Treba povedať, že úver je bezúročný, ale stále sa nám ráta do dlhovej brzdy. Takže to nesie so sebou aj niekoľko problémov. Momentálne je to také plátanie diery.

Viete sa s reformou samospráv stotožniť?

Ako poslanec Národnej rady SR som ešte nevidel ani len koncept týchto reforiem. To znamená, že ako primátori sme veľmi skeptickí. Za Úniu miest Slovenska musím povedať, že máme pripravený kompletný koncept, akým spôsobom by sa mala reforma samospráv uberať. To znamená, že je sa z čoho odpichnúť, no momentálne na to nebol ani čas a chuť.

Chceli by ste ešte niečo dodať?

Možno by som chcel apelovať na obyvateľov hlavne vo väčších mestách, aby boli voči sebe tolerantní. Keď budeme v rade a stojí tam starší človek alebo mamička s kočíkom, pustime ich pred seba. Čiže apelujem na slušnosť, ľudskosť a toleranciu.