Manželka írskeho prezidenta Michaela Higginsa čelí obvineniam z toho, že pretláča názory Kremľa a hovorí o tom, že za ukončenie vojny nesie Ukrajina rovnakú zodpovednosť ako Rusko, píše Politico.

Prezradil ju ruský veľvyslanec

Reakcia Sabiny Higginsovej takmer ostala bez povšimnutia, keď boli jej slová minulý týždeň uverejnené v denníku The Irish Times v rámci rubriky venovanej názorom. Higginsová sa síce pod ten svoj podpísala, no neuviedla, akú významnú funkciu v krajine zastáva.

Do povedomia národa sa jej článok dostal až po tom, čo sa ruský veľvyslanec v Írsku Jurij Filatov na jeho margo vyjadril, že „dáva zmysel“ a je v súlade s cieľmi Ruska.

Podľa Filatova navrhuje Higginsová, aby všetky kroky smerovali k čo najskoršiemu ukončeniu konfliktu, čím odráža pozíciu Moskvy. „Je proti vojne. Všetci sme proti vojne,“ dodal Filatov.

Ukrajina by sa mala vzdať územia

Higginsová síce priamo nevyjadrila súhlas s ruským pohľadom na vec, no naznačila, že zodpovednosť za ukončenie vojny leží na pleciach ruského prezidenta Vladimira Putina, ako aj ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

V liste nezabudla pochváliť historika Geoffreyho Robertsa, podľa ktorého NATO „nalieva zbrane do prehratého boja“. Ten dospel k záveru, že Ukrajina by mala súhlasiť s tým, že sa vzdá územia, ktoré sa Rusku podarilo zabrať.

„Ak Ukrajina nebude súhlasiť s demilitarizáciou a nevzdá sa akejkoľvek ambície vstúpiť do NATO, tak nebude žiadny mier, žiadne prímerie,“ vyjadril sa Roberts. Podľa Higginsovej je jeho názor „hlboko znepokojujúci“ a „premyslený“.

Vláda a kancelária írskeho prezidenta odmietli vec komentovať, uzatvára Politico.

Ďalšie dôležité správy

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov poprel, že by bol Krym okupovaný.
Neprehliadnite

Kremeľ považuje prvú plavbu lode s nákladom ukrajinských obilnín za pozitívum