Maloobchodné tržby v Maďarsku v decembri 2022 klesli, po prvý raz za 21 mesiacov. Prispelo k tomu najmä zníženie tržieb z predaja potravín, keďže vysoká inflácia a rastúca nezamestnanosť poškodzujú kúpnu silu domácností. 

Podľa najnovších štatistík sa maloobchodné tržby v susednej krajine po úprave o kalendárne vplyvy v decembri 2022 znížili medziročne o 3,9 percenta po náraste o 0,6 percenta v novembri. Išlo o ich prvý medziročný pokles od marca 2021, keď sa predaj znížil o 3,4 percenta.

Štatistiky ďalej odhalili, že tržby z predaja potravín klesli v decembri medziročne o 8,3 percenta (-6,7 percenta v novembri). Predaj v obchodoch s nepotravinárskym tovarom sa znížil o 0,4 percenta (-2,3 percenta v novembri).

Postupné odstraňovanie cenového stropu pre motorové palivá začiatkom decembra viedlo k prudkému spomaleniu tempa predaja na čerpacích staniciach v decembri na 1,3 percenta z 27,7 percenta pred mesiacom, uviedol štatistický úrad.

Na neupravenom základe sa maloobchodné tržby v Maďarsku v decembri medziročne znížili o 4,8 percenta.

Za celý rok 2022 vzrástol objem maloobchodného predaja v porovnaní s predchádzajúcim rokom po úprave o kalendárny rok o 5,3 percenta.

Ďalšie dôležité správy

EBE 31 Paríž - Na snímke zľava americký minister zahraničných vecí Antony Blinken a generálny tajomník Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) Mathias Cormann počas tlačovej konferencie po zasadnutí zasadnutí ministerskej rady OECD v Paríži 6. októbra 2021. FOTO TASR/AP


Secretary of State Antony Blinken listens as Secretary-General of the Organization for Economic Cooperation and Development Mathias Cormann, of Australia, speaks during a press briefing at the OECD's Ministerial C
Neprehliadnite

OECD kritizuje Maďarsko za zlyhanie v boji proti korupcii