„Mali by sme to povedať. Rusko je fašistické,“ začína svoje zamyslenie o súčasnom Rusku pre denník The New York Times Timothy Snyder.
Podľa jeho slov bol možno fašizmus porazený na bojiskách druhej svetovej vojny, no jeho idea sa vrátila spolu s ničivou vojnou, ktorú teraz vedie Rusko na Ukrajine. „A ak Rusko zvíťazí, upokojí to fašistov po celom svete," dodáva.

V súčasnosti pojmu fašizmus rozumieme viac ako v tridsiatych rokoch minulého storočia, mali by sme ho teda vedieť rozpoznať, píše Snyder. Ani to však podľa neho neznamená, že ho budeme vedieť poraziť.

Historik pokračuje, že sa veľmi mýlime, keď obmedzujeme naše obavy z fašizmu na určitý obraz Hitlera a holokaustu. Fašizmus bol talianskeho pôvodu, populárny v Rumunsku - kde boli fašisti ortodoxní kresťania, ktorí snívali o očistnom násilí - a mal prívržencov v celej Európe (a Amerike). Vo všetkých jeho odrodách išlo o víťazstvo vôle nad rozumom, zdôraznil.

Prečo je dnešné Rusko fašistické?

Podľa neho je aj z tohto dôvodu zložité fašizmus uspokojivo definovať. Hoci sa mnoho ľudí na definícii fašizmu nezhodne, dnešné Rusko spĺňa hneď niekoľko kritérií, ktoré s touto politickou ideológiou bývajú spájané. Má kult okolo jediného vodcu, Vladimira Putina. Má kult mŕtvych, organizovaný okolo druhej svetovej vojny. Má mýtus o minulom zlatom veku imperiálnej veľkosti, ktorý má byť obnovený vojnou liečivého násilia - vražednou vojnou na Ukrajine, vysvetlil.

Ukrajina nie je terčom fašistickej vojny prvýkrát

Timothy Snyder pripomína, že to nie je prvýkrát, čo sa Ukrajina stala terčom fašistickej vojny. Dobytie tejto krajiny sa v roku 1941 ukázalo byť aj hlavným Hitlerovým vojnovým cieľom. Hitler sa totiž domnieval, že Sovietsky zväz, v ktorého područí vtedy bola Ukrajina, je židovský štát. Plánoval tak nahradiť sovietsku vládu svojou vlastnou a privlastniť si ukrajinskú úrodnú poľnohospodársku pôdu.

Sovietsky zväz by bol za takých podmienok vyhladovaný a Nemecko by sa stalo ríšou. Hitler si predstavoval, že to bude jednoduché, pretože Sovietsky zväz bol podľa neho umelý výtvor a Ukrajinci koloniálny národ, objasňuje historik.

Putinova vojna sa podobá tej Hitlerovej

Timothy Snyder poukazuje, že podobnosť s Putinovou vojnou je viac než nápadná. Kremeľ definuje Ukrajinu ako umelý štát, ktorého židovský prezident dokazuje, že nemôže byť skutočný. Po odstránení malej elity by podľa tohto myslenia zakorenené masy s radosťou prijali ruskú nadvládu. Dnes je to Rusko, ktoré odopiera ukrajinské potraviny svetu, čím hrozí hladomor na globálnom juhu.

Mnohí sa zdráhajú označiť dnešné Rusko za fašistické

„Mnohí sa zdráhajú považovať dnešné Rusko za fašistické, pretože Stalinov Sovietsky zväz sa definoval ako antifašistický. Toto používanie však nepomohlo definovať, čo je fašizmus - a dnes je to horšie ako mätúce. S pomocou amerických, britských a ďalších spojencov porazil Sovietsky zväz v roku 1945 nacistické Nemecko a jeho spojencov. Jeho odpor voči fašizmu však bol nedôsledný," vysvetľuje autor.

Fašisti nazývajú iných fašistami a je to schizofašizmus

To, že sami fašisti nazývajú iných ľudí „fašistami“, je podľa Snydera fašizmus dovedený do úplne nelogického extrému. „Je to konečný bod, keď nenávistné prejavy prevracajú realitu a propaganda sa stáva čírym naliehaním. Nazývať druhých fašistov a zároveň byť fašistom, je základnou putinovskou praxou.“ Jason Stanley, americký filozof, to nazýva „podrývajúcou propagandou“. Snyder to nazýva „schizofašizmom“. Najelegantnejšiu formuláciu majú Ukrajinci. Hovoria tomu „rašizmus“.

Demokracia na celom svete je na ústupe

„Fašizmus nie je diskusný postoj, ale kult vôle. Vládne v ňom jeden človek, ktorý mystifikuje, svet lieči násilím a propagandu bude udržovať až do samotného konca. Preto musí byť fašistický vodca porazený. Tí, ktorí sa bránia fašizmu, musia urobiť všetko, čo je na jeho porážku nevyhnutné. Až potom sa mýty zrútia,“ vysvetľuje americký historik.
Podľa neho je rovnako ako v 30. rokoch 20. storočia demokracia na celom svete na ústupe. Ak Rusko na Ukrajine zvíťazí, nebude to len zničenie demokracie silou. Bude to tiež demoralizácia pre demokracie po celom svete.

Temná jar a temné desaťročie

„Už pred vojnou boli priatelia Putina ako Marine Le Penová, Viktor Orbán, Tucker Carlson nepriateľmi demokracie. Fašistické víťazstvá na bojových poliach by iba potvrdili, že pravdu vytvára silná agresia, a že demokracia musí zlyhať. Keby sa Ukrajina nebránila, mali by teraz demokrati na celom svete temnú jar. Ak však Ukrajina nezvíťazí, môžeme očakávať nielen temnú jar, ale aj temné desaťročie,“ uzatvára Timothy Snyder.

Timothy Snyder je profesorom histórie na Yale University a autorom mnohých kníh o fašizme, totalite a európskych dejinách.

Ďalšie dôležité správy

Vladimir Putin, Artjem Žoga privítanie
Neprehliadnite

Namiesto Putina by v Rusku zrejme vládol iný autoritár, myslí si politológ