Americké veľvyslanectvo v Mali varuje pred možnými teroristickými útokmi na reštaurácie, hotely a ambasády v hlavnom meste Bamako. Napísala o tom v sobotu agentúra DPA.

Útoky na turistických miestach

Diplomatická misia Spojených štátov spresnila, že útoky by sa mohli odohrať v miestach často navštevovaných osobami zo zahraničia. Cez víkend sa totiž končí moslimský pôstný mesiac ramadán, a preto násilnosti tohto druhu nie sú teoreticky vylúčené.

Veľvyslanectvo odporučilo občanom Spojených štátov, aby sa v uvedenom období vyhýbali preľudneným miestam, nepútali príliš na seba verejnú pozornosť a pozorne sledovali prostredie, v ktorom sa práve nachádzajú.

Aktívne ozbrojené skupiny

V severoafrickej krajine Mali je v súčasnosti aktívnych niekoľko ozbrojených skupín. Niektoré z nich prisľúbili vernosť organizácii Islamský štát alebo teroristickej sieti al-Káida.

Mali má približne 21 milión obyvateľov a už takmer rok tam vládne vojenská junta. Navyše, v dôsledku krvavého konfliktu, ktorý sa začal v roku 2012 a neskôr sa rozšíril do susedných štátov Burkina Faso a Niger, sú rozsiahle oblasti krajiny mimo akejkoľvek kontroly vlády.

Ďalšie dôležité správy

PK 39 Kábul - Talibanskí bojovníci hliadkujú na mieste explózie pri škole v afgánskom Kábule v utorok 19. apríla 2022. Najmenej sedem detí utrpelo v utorok v afganskom hlavnom meste Kábul zranenia pri výbuchoch zacielených na vzdelávacie zariadenia, oznámila polícia. Výbuchy zaznamenali v prevažne šiitmi obývanej časti mesta. FOTO TASR/AP

Taliban fighters stand guard at the site of an explosion in front of a school, in Kabul, Afghanistan, Tuesday, April 19, 2022. An Afghan police spokesman says
Neprehliadnite

Mešitu v Kábule zasiahol silný výbuch, zahynulo najmenej desať ľudí