Približne 70-tisíc Belgičanov vyšlo v pondelok do ulíc Bruselu a žiadalo od vlády opatrenia na riešenie prudko rastúcich životných nákladov. Protestná akcia takmer úplne zastavila verejnú dopravu v meste. Štrajky sa dotkli aj prevádzky na hlavnom bruselskom letisku. TASR správu prevzala od agentúry Reuters.

Belgičania žiadajú viac rešpektu a vyššie mzdy

Demonštranti niesli vlajky a transparenty s nápismi „Viac rešpektu, vyššie mzdy" alebo „Koniec spotrebnej dane". Niektorí žiadali, aby tamojší vládny kabinet podnikol potrebné kroky. Iní tvrdili, že zamestnávatelia musia zlepšiť pracovné podmienky a zvýšiť mzdy.

Doprava kolabuje

Miestne dopravné podniky prevádzkovali len niekoľko liniek. Podľa Reuters však predovšetkým išlo o spoje, ktoré umožňovali demonštrantom zbiehať sa do hlavného mesta. Bruselské letisko uviedlo, že nemohlo odbavovať cestujúcich, pretože protestná akcia sa rozšírila aj na bezpečnostný personál a väčšina príletov bola tiež zrušená.

Ďalšie narušenie leteckej dopravy sa v Bruseli očakáva koncom tohto týždňa. Piloti a palubný personál bruselských aerolínií plánujú štrajkovať od 23. do 25. júna. Belgickí zamestnanci írskej nízkonákladovej spoločnosti Ryanair budú štrajkovať tri dni od piatka 24. júna.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke šéf Americkej centrálnej banky (Fed) Jerome Powell.
Neprehliadnite

Fed prisľúbil, že pre zníženie inflácie urobí všetko, čo bude treba