Európska únia je o krok bližšie k uvoľneniu peňazí pre Maďarsko po tom, čo predseda maďarskej vlády Viktor Orbán prisľúbil, že jeho vláda uskutoční celý rad reforiem v prospech dodržiavania princípov právneho štátu a boja proti korupcii. Protikorupční aktivisti však varujú, že Budapešť robí z EÚ hlupáka, píše POLITICO.

Už viac ako desaťročie silnejú v celej EÚ podozrenia, že Orbán sústreďuje moc vo svojich rukách, likviduje nezávislé inštitúcie a odkláňa verejné financie do vreciek svojich rodinných príslušníkov a kamarátov.

Demokracia na ústupe

Predstavitelia Únie v úsilí zabrániť erózii demokracie v Maďarsku sa rozhodli využiť moc peňazí EÚ a zatlačiť na Orbánovu vládu, aby svoje správanie zmenila. Európska komisia v septembri odporučila znížiť  o približne 7,5 miliardy eur sumu vyplácanú Maďarsku zo spoločného rozpočtu EÚ.

Komisia zároveň zablokovala zdroje vyčlenené pre maďarský plán obnovy odolnosti po koronavírusovej pandémii v hodnote 5,8 miliardy eur v nádeji, že tak donúti Budapešť realizovať viacero reformných opatrení.

Polovičaté opatrenia

Maďarsko v reakcii na kroky Bruselu prisľúbilo realizovať sériu 17 opatrení vrátane vytvorenia „nezávislého orgánu" na zlepšenie monitorovania využívania fondov EÚ a možnosti občanov podať sťažnosť na súd, ak sa domnievajú, že došlo k svojvoľnému ukončeniu vyšetrovania prípadov korupcie a krokov, ktoré majú zvýšiť transparentnosť procesu čerpania eurofondov. Prijaté opatrenia by mohli EÚ presvedčiť, aby Maďarsku opäť umožnila prístup k peniazom zo svojho rozpočtu.

Experti a aktivisti v Budapešti však tvrdia, že nové opatrenia sú nedostatočné, a len málo prispejú k riešeniu problému korupcie na najvyšších miestach a nedodržiavania princípov právneho štátu. „Toto je veľmi slabé riešenie v porovnaní s tým, aké mohlo byť,“ povedal Sándor Léderer z občianskej organizácie K-monitor.

Brusel zahodil šancu

Protikorupční aktivisti sa k ponuke Budapešti stavajú skepticky a tvrdia, že Komisia svoj prístup k Orbánovej vláde len minimálne konzultovala s maďarskými občianskymi združeniami. Podľa ich názoru Brusel premárnil vzácnu príležitosť niečo v Maďarsku zmeniť.

„V systéme v ktorého fungovaní je korupcia tak hlboko zakorenená, je ťažké si predstaviť, že niekto na tejto politickej úrovni bude brať boj proti nej vážne, dodal Léderer. Zároveň však dodal, že takýto tlak na maďarskú vládu, aby zakročila proti korupcii, ešte nikto nikdy nevyvinul.

Ďalšie dôležité správy

Orbán v Nemecku
Neprehliadnite

Maďarský premiér Viktor Orbán zakladá think-tank, v Bruseli chce vyvolať zemetrasenie