Maďarsko a Srbsko spolupracujú v záujme zabezpečenia energetickej bezpečnosti. Vyhlásil to v utorok v Belehrade maďarský minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó po schôdzke so srbskou ministerkou pre baníctvo a energetiku Dubravkou Dedovičovou.

„Vojna na Ukrajine mala dramatický vplyv na bezpečnosť dodávok energie, avšak Maďarsko a Srbsko si navzájom pomohli v energetickej bezpečnosti v duchu priateľskej a strategickej spolupráce, v čom chcú pokračovať aj v budúcnosti," povedal Szijjártó.

Maďarský minister pripomenul, že jeho krajina vlani doviezla 4,8 miliardy kubických metrov zemného plynu cez plynovod Turecký prúd prechádzajúci cez Srbsko a v minulom roku Maďarsko uskladnilo vo svojich zásobníkoch pre Srbsko 300 miliónov m3 plynu.

Maďarsko uskladní tento rok pre Srbsko v prípade potreby až 500 miliónov m³ plynu.

Podľa slov srbskej ministerky Srbsko a Maďarsko preukázali výbornú spoluprácu pri výstavbe plynovodu Balkánsky prúd, ktorý dnes zaručuje bezpečnosť dodávok plynu pre Srbsko a Maďarsko.

„Pre Srbsko je veľmi dôležité diverzifikovať svoje zásobovacie trasy, v duchu ktorých sa buduje prepojenie medzi Bulharskom a Srbskom. Srbsko tak môže zohrať ešte významnejšiu úlohu tranzitnej krajiny," dodala Dedovičová.

Ďalšie dôležité správy

WA 22 Goljanovci - Pracovník pri výstavbe medzisystémového plynového prepojenia medzi Bulharskom a Srbskom v dedine Goljanovci na západe Bulharska v stredu 1. februára 2023. Prezidenti Bulharska a Srbska v stredu spustili výstavbu bulharskej časti plynovodu, ktorý je určený na diverzifikáciu energetických dodávok regiónu, ktorý bol donedávna takmer plne závislý od dodávok zemného plynu z Ruska. FOTO TASR/AP  


In this photo provided by the Serbian Presidential Press Service, a worker is seen at
Neprehliadnite

Bulharsko a Srbsko začali s budovaním plynového prepojenia